Писмо с ваш изх. № ………………., постъпило с вх. № ……………….. г. по описа на ЦУ на НАП

Изх. № …
София, ..
ДО
………………….
Относно: Писмо с ваш Изх. № ………………., постъпило с вх. № ……………….. г. по описа на ЦУ на НАП
УВАЖАЕМА Г-ЖО …………..,
Във връзка с фактическата обстановка посочена в писмото и поставените въпроси, с оглед на правомощията на Изпълнителния директор на НАП, изразявам следното становище:
І. Общи бележки.
1. Правилата за създаване и взаимоотношенията между съдружниците в неперсонифицирано дружество (гражданско дружество) се регламентират в глава ХV „Дружество” от Закона за задълженията и договорите (от чл. 357 до чл. 364). Гражданското дружество, извън третирането си за целите на данъчното облагане, не е самостоятелен правен субект и не може да се третира като такъв. От гледна точка на гражданското право, неперсонифицираните дружества не могат да бъдат страна по облигационни и търговски правоотношения. Правата и задълженията по договора за гражданско дружество възникват директно в правната сфера на съставилите го лица и съобразно установеното от договора участие.
2. При прехвърляне на правото на собственост върху вещи, вкл. и сделки с недвижими имоти, следва да бъдат спазени условията посочени в чл. 18 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), като при неспазване на предвидената от закона формата се прилага чл. 26 от ЗЗД.
Приложеният към писмото Протокол № 11-2006 от 24.02.2006 г., в който е отразен отказ от придобиване на имот в реален дял и се декларира желание за парично обезщетение, съобразно дяловото участие не е в съответствие с чл. 18 от ЗЗД и с оглед на чл. 26 от ЗЗД не са настъпили правни последици, т.е. нямапрехвърляне на правото на собственост.
ІІ. По въпрос № 1: При изплащане на парична компенсация от “……………..” ЕАД на останалите съдружници за уравнение на дяловете, каква сделка е на лице по смисъла на ЗДДС – сделка с идеална части от имуществото на дружеството или дружествен дял? Облагаема ли е сделката по ЗДДС и ако да, каква е нейната данъчна основа?
Отговор: Видно от приложения договор за учредяване на дружество за съвместна стопанска дейност “…………….” правото на собственост върху недвижимите имоти си остава собственост на съответните съдружници, а и не е възможно да има прехвърляне на правото на собственост на гражданското дружество. С оглед на този факт не е следва да се изплаща парична компенсация от “………………” ЕАД на останалите съдружници „за уравнение на дяловете”. Това е допустимо единствено, като се предприемат съответните действия в законоустановената форма (договор с нотариална заверка на подписите) за прехвърляне на правото на собственост от съдружниците на “……………” ЕАД. Сами по себе си протоколите за отказ от дялове не пораждат правни последици.
При прехвърлянето на собственост на недвижими имоти срещу насрещна престация е налице доставка по смисъла на ЗДДС. На основание чл.93, ал.2 от ЗДДС за документиране на доставката, когатодоставчика е регистрирано по ЗДДС лице, в срок до 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие се издава данъчен документ.
ІІІ. По въпрос № 2: При прекратяване на Дружеството налице ли е доставка по ЗДДС между гражданското дружество и съдружника “…………..” ЕАД, регистриран по ЗДДС, придобил в реален дял всички съсобствени активи на гражданското дружество – сгради и движимо имущество ?
Отговор: С оглед посоченото по-горе в І.1 този въпрос не е актуален.
ІV. По въпрос № 3: Намира ли приложение процедурата по дерегистрация по ЗДДС към ДССД “…………..”, и ако да как и кога практически следва да се приложи ? Приема ли се, че активите които юридически са собственост на съдружника /след изплащане на паричната компенсация на останалите съдружници/ са налични в гражданското дружество към датата на дерегистрация по ЗДДС ?
Отговор: На основание чл. 359, изречение трето от ЗЗД „съдружникът може да иска своя дял от общата собственост само при излизане от дружеството или при прекратяването му”. За да се прехвърли правото на собственост на друг съдружник, следва да се изпълни една от горепосочените две хипотези, като в тези хипотези, активи които са предоставени за съвместно ползване от гражданското дружество, следва да се отпишат счетоводно. При тази счетоводна операция няма доставка по смисъла на чл. 6, ал.1 или чл. 6а, ал.1 от ЗДДС.
За доставките по прехвърляне на право на собственост върху сграда или част (реална или идеална)от сграда са приложими общите правила на ДДС. Данъчната основа на доставката се определя по реда на чл.30, ал.1 от ЗДДС.
,
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП

Оценете статията

Вашият коментар