ЗДДС, чл.82, aл. 2

Изх. № ……
София,….2006 г.
До
………………..
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ……………..,
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вна– вх. № …………… г. на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закон за националната агенция за приходите, с цел разясняване на данъчното законодателство изразявам следното становище:
Доколкото с писмото се описват намерения за сключване на бъдещи сделки и предстоящи действия, но не се осигурява достатъчно изчерпателна информация за изразяване на конкретни отговори на поставените въпроси, следва да имате предвид че:
Правното основание за възстановяване на платен данък върху добавената стойност на чуждестранни юридически лица е разпоредбата на чл.80, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), съгласно която “възстановява се платеният данък върху добавената стойност на чуждестранни юридически лица, регистрирани по този данък в страни, които възстановяват данък върху добавената стойност на български юридически лица за ползвани от тях услуги на територията на страната”.
В чл. 80, ал. 3 от ЗДДС е посочено, че “условията, документите и редът за възстановяване по чл. 80,ал.2 от ЗДДС, както и видовете услуги по ал. 2 се регламентират със специални наредби”.
Във връзка с чл. 80, ал. 3 от ЗДДС условията и редът за възстановяване на платения данък върху добавената стойност на чуждестранни юридически лица са регламентирани с Наредба № 1 от 28.03.2001 г. за възстановяване на платен данък върху добавената стойност на чуждестранни юридически лица, издадена от Министъра на финансите (обн., ДВ, бр. 33 от 4.04.2001 г., в сила от 4.04.2001 г., изм. и доп., бр. 57 от 26.06.2001 г., изм., бр. 17 от 21.02.2003 г., изм. и доп., бр. 115 от 30.12.2004 г.), която прилагаме към настоящето писмо.
Специалната процедура за възстановяване на платен данък от чуждестранни юридически лица се прилага само по отношение на получени доставки на услуги, посочени в чл.3 на Наредба № 1 от 28.03.2001 г. Следва да имате предвид, че чуждестранните юридически лица трябва да отговарят на условията на чл. 2 на Наредба № 1 от 28.03.2001 г.
По повод на така поставените въпроси, следва да имате предвид, че:
1.От описаните в писмото доставки, по отношение на които се допуска възстановяване на начислен данък върху добавената стойност, попадат само предоставените хотелски услуги.
2.Прилагането на предвиденото в ЗДДС, дава възможност на туроператор или туристически агент, като доставчик на “обща туристическа услуга“ (дефинирана в чл.20, т.15 от ЗДДС) да прилага специалния ред на облагане на доставките с туристически услуги, регламентиран в чл. 91г – 91и от ЗДДС. При прилагане на специалния ред за облагане на обща туристическа услуга не се допуска отделяне на хотелиерските услуги от съвкупността от всички доставени стоки и услуги, т.е. няма да е налице възможност да се възстанови ДДС само за предоставени хотелиерски услуги, тъй като данъчната основа на доставката е определена общо.
Водени от горното, възстановяването на данък за доставка на хотелиерски услуги ще е възможно единствено в случаите, когато получател по доставката, по смисъла на чл.13, ал.2 от ЗДДС, са чуждестранни туристи, а доставчик е туроператор/ туристически агент, който е местно лице.
Приложение: Съгласно текста.
//

Оценете статията

Вашият коментар