Подаване на данни с декларация образец № 1 и № 6

КСО – чл. 5, ал. 4 и чл. 10;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 2, ал. 1 и ал. 2 и чл. 6, ал. 1, т. 1 и 4
ОТНОСНО:Подаване на данни с декларация образец № 1 и № 6
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. …………/15.02.2016 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте едноличен търговец с основна дейност – търговия на дребно с хранителни стоки, извършвана до края на 2015 г. През месец януари 2016 г. сте прекъснали дейността си, като сте декларирали това обстоятелство в компетентната ТД на НАП. В качеството си на работодател имате задължението да подавате информация в НАП за едно наето лице, ползващо отпуск за отглеждане на малко дете до 28.02.2016 г.
Поставяте следните въпроси:
1.Как трябва да подавате данните с декларация образец № 1 и 6 за наетото лице до изтичане на срока на майчинството?
2.Следва ли да го освободите от работа поради закриване на търговския Ви обект?
3.Трябва ли да му подготвите документите за Бюрото по труда, предвид това, че лицето има необходимия стаж и основание да се регистрира като безработно?
4.Трябва ли да подавате декларация образец № 1 като самоосигуряващо се лице за времето след датата на прекъсване на дейността?
При така описаната фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и актовете за неговото прилагане, отговаряме следното на поставените въпроси:
На основание чл. 5, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за:
1. осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (декларация образец № 1);
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, “Учителския пенсионен фонд“, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Декларация за сумите за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл. 4, ал. 5 и 9 (декларация образец № 6).
Данните по чл. 5, ал. 4 от КСО се подават по ред, определен в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
„Задължено лице” по смисъла на посочената наредба, е работодател, осигурител, клон, поделение, осигурителна каса, самоосигуряващо се лице, лице по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване и/или лице, което внася осигурителни вноски по реда на чл. 9а от Кодекса за социално осигуряване (§ 2, т. 3 от ДР към Наредба № Н-8/29.12.2005 г.).
В чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. е указано, че работодателите, осигурителите или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларации по образец 1 и 6, съгласно приложения № 1 и 4. Според чл. 6, ал. 1, точки 1 и 4 (изр. първо) от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. декларациите по наредбата се подават чрез попълване на утвърдените образци съгласно указанията за попълването им, както следва:
?декларация образец № 1 се подава на хартиен носител, на електронен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя;
?декларация образец № 6 се подава на хартиен носител, на електронен носител и хартиен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
От цитираните разпоредби следва, че задължението за подаване на персонални данни за осигуряването на наетите лица с декларация образец № 1 и за дължимите за тях осигурителни вноски и данък по ЗДДФЛ с декларация образец № 6 е наработодателя (осигурителя), но те могат да се подават и чрез упълномощено лице – на място в компетентната ТД на НАП или по електронен път – чрез изполване на квалифициран електронен подпис на подателя.
От Вашето запитване не става напълно ясно каква е същността на възникналия проблем. Ако смятате, че подаването на декларации по наредбата би могло да се приеме за извършване на трудова дейност, за която да трябва да внасяте осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице, то няма пречка, ако упълномощите друго лице да подава от Ваше име данните с декларация образец № 1 и 6 за наетото лице за периода до изтичане на срока на майчинството. Въпреки това, Ви обръщаме внимание, че фактът на подаването на декларации по наредбата сам по себе си не е доказателство за извършване на трудова дейност от лицето, което ги е подало. Упражняването на трудова дейност от лицата по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО се установява за всеки конкретен случай в хода на административното производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
В случай че спирането на дейност като едноличен търговец възпрепятства правото на лицето на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, то компетентен да отговори на първия Ви въпрос е Националният осигурителен институт.
Вторият въпрос също не е от компетентността на Националната агенция за приходите. Тълкуването на разпоредбите на трудовото законодателство, както и цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство, са от компетентността на Изпълнителна агенция “Инспекция по труда” и нейните поделения (чл. 399, ал. 1 от Кодекса на труда).
Отговорът на третия поставен въпрос е свързан с втория и е от компетентността на Агенцията по заетостта и поделенията й.
По отношение на последния въпрос от запитването, следва да имате предвид, че задължението за подаване на декларация образец № 1 (съответно на декларация образец № 6) за периода след прекъсването на дейността зависи изцяло от това, дали през това време ще упражнявате или не трудова дейност като самоосигуряващо се лице. Това произтича от разпоредбата на чл. 10от КСО, който гласи, че осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от същия кодекс, и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й. Както бе казано по-горе, подаването на декларации по наредбата за лице, намиращо се в отпуск за отглеждане на малко дете, не се отъждествява априори с извършването на дейност от самоосигуряващото се лице.

Оценете статията

Вашият коментар