подаване на данни за здравно осигуряване за социално подпомагани лица без данни за гражданска регистрация

3_1280/10.03.2008 г.
Наредба № Н – 8, чл. 2, ал. 1, т. 2
Относно: подаване на данни за здравно осигуряване за социално подпомагани лица без данни за гражданска регистрация
Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Х е задължена да превежда здравни вноски за лица без доходи, настанени в специализирани институции за социални услуги. За две такива лица, настанени в Домове за възрастни с умствена изостаналост не разполага с единните им граждански номера. Многократно е правила опити чрез органите на полицията за установяване на тяхната самоличност. До настоящия момент няма резултат от проведените издирвания. Във връзка с гореизложеното поставя въпроса по какъв ред Дирекцията да внася здравноосигурителни вноски за тези лица и как да подава данни за Персоналния регистър на НАП за тях?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр.113/2007 г.) и Наредба№Н – 8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 8/2008 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗО за гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социалното подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, както и настанените в специализирани институции за социални услуги (чл. 40, ал. 3, т. 5 от ЗЗО) осигурителната вноска се внася в размера, определен със Закона за бюджета на НЗОК за съответната календарна година (6% за 2008 г.) върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица (120 лв. за 2008 г.)
На основание чл. 44 от ЗЗО здравните вноски се внасят по банков път и с пощенски запис.
Чл. 42, ал. 4 от ЗЗО регламентира задължението на работодателите, общинските власти, ведомствата, възложителите и самоосигуряващите се лица да предоставят на Националната агенция за приходите информация за здравноосигурените лица. Наредба № Н – 8 от 29 декември 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., урежда съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на тази информация. Според нейните разпоредби данните за здравно осигуряване на лицата, осигурени от Републиканския бюджет се подават на електронен носител с Декларация обр. 3. На основание чл.2, ал. 1, т. 2 от Наредбата, съгласно Приложение № 2 към него, в т. 6 на тази декларация се попълва единния граждански номер на осигуреното лица. Без ЕГН на лицето данните от тази декларация не могат да се обработят и съхранят.
Съгласно чл. 3, ал. 2 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) в Република България е изграден регистър на населението, който включва :
1. всички български граждани;
2. чужденците, които са:
а) получили разрешение за постоянно пребиваване в Република България;
б) без гражданство, установили се трайно и преимуществено в Република България;
в) получили статут на бежанец или хуманитарен статут или на които е предоставено убежище в Република България.
Гражданската регистрация на физическите лица в Република България се основава на данните в актовете за тяхното гражданско състояние и на данните в други актове, посочени в закон. По силата на чл. 8, ал. 1 от ЗГР основни данни за гражданската регистрация на лицата са техните:
1. име;
2. дата – ден, месец, година, и място на раждане;
3. пол;
4. гражданство;
5. единен граждански номер.
Според горецитирания закон вписването в регистрите на населението се извършва в общините по постоянния адрес на физическите лица и техните кметове са отговорни за изграждането им.
По отношение реда за издаване на единен граждански номер на определено лице Националната агенция за приходите не е компетентна да изрази становище. Считаме, че за тази цел Дирекцията следва да се обърнете към общинските служби по постоянен адрес на лицата, които социално подпомага.

Оценете статията

Вашият коментар