подаване на декларация образец №1 за лице, на което е наложено наказание пробация”, при което времето на изтърпяването му не се зачита за трудов стаж

3_ 2604/30.09.2013 г.
КСО чл.6, ал.2
КСО чл.4, ал.1, т.1
КСО чл.5, ал.4
Относно: подаване на декларация образец №1 за лице, на което е наложено наказание „пробация”, при което времето на изтърпяването му не се зачита за трудов стаж
Съгласно изложеното в запитването, в ”ХХХХ” АД работи лице по трудово правоотношение, на което е наложено наказание „пробация”, като времето на изтърпяване на наложеното наказание не се зачита за трудов стаж на основание чл.43, ал.1, изр. второ от Наказателния кодекс /НК/.
В тази връзка се поставя въпроса как следва да бъде попълнена и подадена декларация образец №1 за периода на наложеното наказание на лицето?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр. 70/2013 г.) изразяваме следното становище:
Наложената с присъда пробационна мярка “поправителен труд“ води до особености при реализиране на трудовите правоотношения в срока на пробацията. През времето на пробацията лицето изпълнява всички задължения и има правата, гарантирани от трудовото законодателство, с изключение на изрично посочените в НК забрани и ограничения. Осъденият работи на установеното за него работно място и спазва трудовата дисциплина. Единствените задължения на работодателя, свързани с изтърпяване на наказанието, са извършване на удръжки от трудовото възнаграждение съгласно чл.219, ал.2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.
По силата на нормативна уредбаи по-конкретно разпоредбата на чл. 43, ал. 1, изречение второ от НК, периодът на пробация не се зачита за трудов стаж. Това се отразява във всички случаи, когато размерът на придобития трудов стаж е от значение.
Пробацията “поправителен труд“ поставя определени ограничения и дори лишава осъдения от някои граждански права, но не и от правата и задълженията, произтичащи за лицето от КСО и Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
За лицата, на които е наложенапробационна мярка “поправителен труд“ се дължат всички осигурителни вноски, дължими за лицата, работещи по трудови правоотношения.
В съответствие с разпоредбата на чл. 43, ал. 1 от НК, пробационната мярка “поправителен труд“ се изпълнява по местоработата на осъдения. Заработеното по трудовия договор брутно трудово възнаграждение за месеците на пробация се начислява в съответствие с приетата вътрешна система за организация на работната заплата. Осигурителните вноски за общественото и здравното осигуряване се дължат върху пълния размер на този доход, преди намаляването му с присъдените от съда удръжки, съгласно разпоредбата на чл.6, ал. 2 и ал. 3 от КСО, но не по-малко от минималкия осигурителен доход за съответната длъжност според основната икономическа дейност на осигурителя.
Следователно времето, през което лицето в изпълнение на присъдата за пробация полага поправителен труд и е осигурено на някое от основанията по чл. 4 от КСО, се зачита осигурителен стаж по общия ред, установен в КСО и в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
Като се има предвид, че в конкретния случай лицето, на което е наложенапробационната мярка “поправителен труд“, работи по трудово правоотношение и попада в обхвата на чл.4, ал.1, т.1 от КСО като задължително осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица, следва да се има предвид, че в качеството си на работодател осигурителят следва да подава декларация образец №1, съгласно разпоредбата на чл.5, ал.4 от КСО. Декларацията следва да се попълни по общите правила като за лице, работещо по трудово правоотношение.

Оценете статията

Вашият коментар