Подаване на декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО за дължими данъци.

Изх. № М-08-С-6
Дата:29.05.2013 год.
ЗДДФЛ, чл. 55;
ЗКПО, чл. 201.
Относно: Подаване на декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО за дължими данъци.
По повод Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № М-08-С-6/28.03.2013 г., Ви уведомявам за следното:
Задължението и редът за подаване на декларацията за дължими данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) са регламентирани в разпоредбите на чл. 55-57, в редакцията на закона, действаща от 1 януари 2013 г. Съгласно чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ, предприятията – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци. Според чл. 56 и 57 от ЗДДФЛ, декларацията се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци в ТД на НАП, в която подлежат на внасяне тези данъци. Иначе казано по отношение на сроковете и мястото на подаване на декларацията следва да се имат предвид сроковете и мястото за внасяне на дължимите данъци, регламентирани съответно в чл. 65 и 66 от ЗДДФЛ.
Видно от цитираните разпоредби, задължението за подаване на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ е на предприятията – платци на съответните доходи. По смисъла на § 1, т. 33 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „предприятие” е това по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч.), както и търговското представителство по закона за насърчаване на инвестициите и осигурителната каса, създадена на основание чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване. По смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗСч., предприятия са търговците по смисъла на Търговския закон; юридическите лица, които не са търговци, бюджетните предприятия, неперсонифицираните дружества, търговските представителства и чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност, с изключение на случаите, когато стопанската дейност се осъществява от чуждестранно лице от държава – членка на Европейския съюз, или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, единствено при условията на свободно предоставяне на услуги. Бюджетни предприятия са всички лица, прилагащи бюджети, сметки за средства от Европейския съюз и сметки за чужди средства съгласно Закона за публичните финанси, включително Националният осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, държавните висши училища, Българската академия на науките, Българската национална телевизия, Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, както и всички други лица, които са бюджетни организации по смисъла на § 1, т. 5 от Закона за публичните финанси (всички юридически лица, чиито бюджети се включват в държавния бюджет, в бюджетите на общините, в бюджетите на социалноосигурителните фондове, както и всички останали юридически лица, чиито средства, постъпления и плащания се включват в консолидираната фискална програма по силата на нормативен акт или по реда на чл. 171 от закона).
Предвид разпоредбата на чл. 14 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, само общината е юридическо лице и има право на собственост и на самостоятелен общински бюджет. Доколкото второстепенните разпоредители към Община Свищов нямат самостоятелен статут на юридически лица, те не могат да се дефинират като предприятия по смисъла на § 1, т. 33 от ДР на ЗДДФЛ, т.е. задължението за подаване на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ е на Община …, а не на структурните й подразделения.
След направена справка в Системата за управление на приходите, по повод Вашето запитване, беше установено, че освен Община …, декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ за първо тримесечие на 2013 г. е подадена и от три Ваши структури:
?Отдел „Образование и култура” звено „Култура”
?Отдел „Образование и култура” звено „Образование” и
?Общинска служба „Социални дейности”.
В тази връзка Ви информирам, че на основание чл. 103, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването й или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларации или информация, подателят се поканва от компетентния орган по приходите да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:

/СТОЯН МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар