подаване на Интрастат декларация е препратено по компетентност до дирекция Интрастат при ЦУ на НАП.

.№ М-20-00-300
18.02.2013 г.
чл. 17, ал. 1- ал. 2 от ЗДДС
чл. 3, ал. 1 -ал. 2от ЗКПО
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Дружеството има сключен дългосрочен договор с данъчно задължено лице установено в Германия за закупуване на оборудване.
Немското дружество производител продава оборудване на българското дружество, което от своя страна го продава на дружество установено в Русия.
По нареждане на българското дружество оборудването се товари от склада на производителя в Германия, от транспортно дружество се изготвямитническа декларация за износ от името на българското дружество с получател руско дружество. Транспортът и всички съпътстващи разходи до Русия са за сметка на българското дружество.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Налице ли е ВОП за българското дружество?
2. Какво е данъчното третиране на доставката по смисъла на ЗДДС
и ЗКПО?
3. Как следва да се отразят доставките в дневник продажби и дневник покупки?
4.Следва ли да се подаваинтрастат декларация?
5. Налагат ли се специфични регистрации предвид описаната фактическа обстановка?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
За да се определи данъчното третиране на доставките на стоки, които осъществява дружеството, следва да се определи мястото на изпълнение на същите с оглед разпоредбите на ЗДДС.
Мястото на изпълнение при доставка на стока е регламентирано в чл. 17 от закона. Съгласночл. 17, ал. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2. В ал.2 на чл.17 от закона еуказано, че мястотона изпълнениепри доставканастока, коятосе изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Предвид цитираните разпоредби мястото на изпълнение при доставка на стока е в зависимост от това дали стоката, предмет на доставката, се превозва или не. Ако към момента на прехвърляне на собствеността върху стоката или към момента, в който се изпраща или започва превозът й към получателя същата се намира извън територията на страната, то и мястото на изпълнение на тази доставката ще е там, където се намира стоката– извън територията на страната.
Според изложеното в запитването придобиването на правото на собственост върху оборудването е на територията на друга държава членка /Германия/ и същата не се изпраща или транспортира от територията на държавата членка до територията на страната или територията на друга държава членка.
Мястото на изпълнение на тази доставка, по която дружеството се явява получател се определя съобразно разпоредбата на чл.17, ал.1 от ЗДДС и това е мястото, където се намира стоката при прехвърляне на собственосттаГермания, което се намира извън територията на страната. Тази доставка не представлява ВОП по смисъла на чл.13, ал.1 от закона, при положение че се придобива право на собственост върху стоката на територията на друга държава членка и същата не се изпраща или транспортира от територията на държавата членка до територията на страната или територията на друга държава членка, какъвто е настоящият случай.
По втори и трети въпрос:
За определяне мястото на изпълнение на последващата доставка на стоката, която се изпраща от Германия до страна извън ЕС към клиента в Русия приложение ще намери разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от закона, с оглед на която мястото на изпълнение е извън територията на страната.
Тази доставка следва да намери отражение в колона 23 на дневника за продажби (Приложение № 10 към чл. 113, ал. 2 от ППЗДДС).
По смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗКПО местно юридическо лице, е лице, учредено съгласно българското законодателство и вписано в български регистър независимо от обстоятелството, че би могло да създаде място на стопанска дейност (клон) в друга държава. Съгласно чл. 3, ал. 2 от ЗКПО местните юридически лица се облагат с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина, т. е. местните юридически лица се облагат по реда на корпоративния закон за световната си печалба, която включва и печалбата от място на стопанска дейност в чужбина. Когато местно юридическо лице осъществява дейност в чужбина, чрез място на стопанска дейност, финансовият резултат от тази дейност се включва в счетоводния финансов резултат на дружеството, посочен в чл. 18 от ЗКПО, който подлежи на преобразуване по реда на част втора от закона с цел определяне на данъчния финансов резултат на предприятието като цяло.
По четвърти въпрос:
Запитването, в частта относно подаване на Интрастат декларация е препратено по компетентностдо дирекция„Интрастат“ при ЦУ на НАП.
По пети въпрос:
Следва да имате предвид, че с оглед изложената фактическа обстановка в запитването дружеството осъществява независима икономическа дейност на територията на страна от ЕС /Германия/ и е необходимо да се запознае със законодателството на съответната държава за евентуално възникване на задължение за регистрация за целите на ДДС в тази държава.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар