подаване на коригиращи данни с декларация образец № 1 в случай на издадено разпореждане от НОИ за възстановяване на изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност и дължимост на осигурит

3_2074/03.07.2012 г.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 1
чл. 4, ал.3, т. 5 и 6
Наредба № Н-8/2005 г., чл. 3, ал. 5
Относно: подаване на коригиращи данни с декларация образец № 1 в случай на издадено разпореждане от НОИ за възстановяване на изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност и дължимост на осигурителни вноски за лицето, упълномощено за търговски пълномощник по смисъла на чл. 26 от Търговския закон (ТЗ)
Според изложеното в писменото запитване лицето …………… упражнява дейност като самоосигуряващо се лице в качеството на ЕТ „………” с БУЛСТАТ ………. Внася задължителни осигурителни вноски по реда на чл. 4, ал. 4 от КСО, т.е. за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт без трудова злополука, професионална болест и безработица. Поради рискова бременност е ползван отпуск за временна неработоспособност за периоди от 26.09.2011 г. до 03.01.2012 г. вкл. и от 05.01.2012 г. до 24.03.2012 г. Считано от 25.03.2012 г. ползва отпуск за временна неработоспособност поради бременност и раждане. След извършена проверка контролен орган на НОИ е установил, че за периода на временната неработоспособност няма назначен прокурист или търговски пълномощник, а същевременно задълженото лице е подписвало документи на фирмата си в качеството на едноличен търговец, поради което няма право на парично обезщетение за временна неработоспособност. Считано от 08.05.2012 г. е упълномощило с нотариално заверено пълномощно своята майка за търговски пълномощник на фирмата по смисъла на чл. 26 от ТЗ, която дейност същата ще извършва безвъзмездно.
Във връзка с гореизложеното се поставят следните въпроси, които са от компетентност на Националната агенция за приходите (НАП):
1. За периодите на временна неработоспособност, за които няма право на парично обезщетение, лицето следва ли да подаде коригиращи декларации образец № 1? Ако следва да се коригират вече подадените персонални данни, посоченитеброй дни в т. 16.2 „Дни във временна неработоспособност с изключение на дните по т. 16.5, 16.6 и 16А” вт. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж” ли следва да се посочат?
2. Как следва да се посочат дните в осигуряване за месец май 2012 г., след като лицето е подписвало документи до 14.05.2012 г. включително
3. Подлежи ли на осигуряване упълномощеният от лицето търговски пълномощник, при положение, че същият няма да получава възнаграждение за тази дейност?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДР. бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ бр. 40/2012 г.), Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 100/2011 г.) и Наредба№ Н-8 от 29 декември 2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхраненоие на дани от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8/2005 г. на МФ, ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 5/2012 г.) изразяваме следното становище:
Видно от изложеното със свое разпореждане контролен органна НОИ се е произнесъл за възстановяване на недължимо получените от лицето парични обезщетения за временна неработоспособност поради това, че е подписвало документи на предприятието за същия период. Няма данни, че болничните листове са отменени. С оглед на това считаме, че вече подадените персонални данни с декларация образец № 1 следва да се коригират, като дните в осигуряване за посочения период без право на парично обезщетение следва да се впишат в т. 16.4 „Дни без осигурително вноски, зачетени за осигурителен стаж”.
Следва да се отбележи, че за корекция на декларациите образец № 1 за 2011 г. следва да се съобрази разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от Наредба № Н-8/2005 г. на МФ, съгласно която декларации образец № 1 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на НАП или НОИ във връзка с възложените им дейности.
Коригиращи декларации образец № 1 за 2012 г. като самоосигуряващо се лице следва да се подадат без да се спазва гореупоменатия ред, тъй като същият се отнася за декларации за 2011 г., които не са коригирани до 30 април на 2012 г.
По отношение осигуряването на търговския пълномощник по смисъла на чл. 26 от ТЗ следва да се има предвид следното:
Фигурата на търговския пълномощник получава легална дефиниция с разпоредбата на чл. 26, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ). Съгласно цитираната правна норма търговският пълномощник е лице, упълномощено от търговец да извършва посочените в пълномощното действия срещу възнаграждение. При липса на други указания пълномощникът се смята упълномощен да извършва всички действия, свързани с обикновената дейност на търговеца. Упълномощаването става писмено с нотариално заверен подпис.
Следователно търговското пълномощие е особен вид представителство. То е възможността едно лице, снабдено с представителна власт, да извършва правни действия от чуждо име (това на търговеца) и за чужда сметка. При извършването на тези действия се оповестява фактът, че правните действия се извършват от чуждо име и че правните последици настъпват за търговеца, без да преминаватв имуществената сфера на търговския пълномощник. При осъществяване на представителната власт търговският пълномощник се подписва като задължително прибавя към фирмата на търговеца своето име и добавка, че е пълномощник.
Съгласно чл. 27 от ТЗ отношенията между търговеца и пълномощника се уреждат с договор. Липсват изрични нормативни изисквания какъв да бъде договорът с търговския пълномощник, но в практиката са използват като форма както граждански, така и трудови договори. В този смисъл задължението за осигуряване на пълномощника по реда на КСО и ЗЗО ще е в зависимост от основанието, на което същият получава възнаграждението.
В случай, че отношенията между търговеца и пълномощника са уредени с трудов договор, пълномощникът ще бъде задължително осигурен за всички осигурени социални рискове по КСО на основание чл.4, ал.1, т.1 от същия кодекс. Здравноосигурителните вноски се определят по реда на чл.40, ал.1, т.1 от ЗЗО.
При положение, че отношенията между търговеца и пълномощника са уредени с граждански договор, пълномощникът ще бъде задължително осигурен за инвалидност поради общо заболяване, поради старост и смърт по реда на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КСО. Здравноосигурителните вноски се определят по реда на чл. 40, ал. 1, т. 3 от ЗЗО. Съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО когато пълномощникът работи по граждански договор и същевременно получава пенсия, същият може да се осигурява за фондовете на ДОО само по свое желание.

Оценете статията

Вашият коментар