подаване на СД по ЗДДС при липсата на пълна документация

3_2884/16.06.2009г.

ЗДДС, чл. 126
ОТНОСНО: подаване на СД по ЗДДС при липсата на пълна документация
Според изложеното в запитването бившият управител на „X” ЕООД отказва да предаде пълната документация във връзка с дейността на дружеството, въпреки получената нотариална покана за това. Поради тази причина е поставен въпроса как да се представи СД по ЗДДС в законоустановения за това срок?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ. бр.63 от 4 Август 2006г., последно изм. бр.23 от 27 Март 2009г./ изразяваме следното становище:
С разпоредбата на чл. 124 от ЗДДС се въвежда задължението на регистрираните по този закон лица да водят регистрите – дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно чл. 125, ал. 1 от ЗДДС за всеки данъчен период регистрираното лице подава справка-декларация, съставена въз основа на отчетните регистри по чл. 124, с изключение на случаите по чл. 157 от с.з.
Законодателят е предвидил възможността за корекции на грешки при декларирането в случаите на неотразяване или неправилно отразяване на данъчни документи. Когато грешките са установени до изтичането на срока за подаване на справка-декларацията, те се поправят, като лицето извърши необходимите корекции и подаде отново справка-декларациите и отчетните регистри по чл. 124 от ЗДДС ( чл. 126, ал. 2 от ЗДДС). В разпоредбата на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени справки-декларации и VlЕS – декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните peгистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
Случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, са уредени в т. 1 на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС. Същата се коригира от задълженото лице чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката.
В т. 2 на чл. 126, ал. 3 от закона са уредени случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване на документи в отчетните регистри. Инициативата за коригиране в случая е на задълженото лице, което писмено уведомява компетентния opган по приходите в съответната ТД на НАП. Органът по приходите предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период. В ЗДДС не е регламентиран специфичен ред за предприемане на тези действия, поради което приложение ще намерят общите разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
От гореизложеното следва, че няма пречка за подаване на СД по ЗДДС в законоустановения срок. Ако някой от документите не са отразени или са неправилно отразени в СД и дневниците за покупки и продажби поради отказа на бившия управител на дружеството да предаде пълната документация, можете да извършите корекции по гореописаният ред.
Независимо от реда за коригиране на грешки, описан в разпоредбата на чл.126 от ЗДДС, следва да се има предвид разпоредбата на чл.72 от с.з. относно правото на приспадане на данъчен кредит, като при пропускане на срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, правото се погасява и не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки. От друга страна за несвоевременното погасяване на задължения се дължат лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Отделно,когато регистрирано лице е длъжно да начисли данък, за неначисляване на данък в предвидените в ЗДДС срокове лицето подлежи на санкция по чл.180 от с.з.’

Оценете статията

Вашият коментар