Подаване на справка по чл. 73, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол

3_594/04.03.2014г.
ЗДДФЛ, чл. 49, ал.1
ЗДДФЛ, чл. 73
ЗДДФЛ, § 1, т. 26, б. „з” от ДР
Относно: Подаване на справка по чл. 73, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол
Съгласно изложеното в запитването, на основание Протокол № РД-. на Минисерството на икономиката и енергетиката и Решение №.2007 г. на ГОС, лице представлява търговско дружество „П“ ЕООД, гр. Г в качеството на управител.
Във връзка с подадена Справка за изплатени доходи на физически лица през 2013 г. по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ с Ваш изх. №……. и заведена в ТД на НАП – Велико Търново под вх. №…./……2014 г., лицето счита, че на основание § 1, т. 26, б. „з” от ДР на ЗДДФЛ не следва да декларира доходите от договори за управление и контрол в тази справка.
Предвид горното се изразява желание да бъде информирано лицето относно необходимостта (или отпаднала необходимост) за последващи действия във връзка с подадената от дружествотоСправка за изплатени доходи на физически лица през 2013г. – заведена под №……2014г.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр.1 от 3 Януари 2014г.) изразяваме следното становище:
Правната регламентация на управлението и представителството на ЕООД, се съдържа в чл. 147 от Търговския закон (ТЗ). Отношенията между управителя и дружеството се уреждат с договор за възлагане на управлението, който се сключва в писмена форма съгласно чл. 147, ал. 3 от посочения закон.
Съгласно § 1, т. 26, б. „з” от ДР на ЗДДФЛ, възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия се считат за доходи от трудови правоотношения, т.е. по смисъла на определението правоотношенията по договори за управление и контрол се приравняват към трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ само за целите на данъчното облагане, независимо от това, че действащата нормативна уредба не допуска сключване и подписване на трудов договор между ЕООД и собственика с цел възлагане на управление.
Следователно за целите на данъчното облагане по реда на ЗДДФЛ доходът, получен по договор за управление се третира като доход от трудово правоотношение независимо от това, че е сключен по реда на ТЗ или по реда на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
На основание чл. 49, ал.1 от ЗДДФЛ работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя, т.е. работодателят има задължение да прави годишно преизчисляване на данъка за тези доходи.
Съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи:
1. по чл. 10, ал. 1, т. 3, 4 и 6, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа;
2. по глава шеста, подлежащи на облагане с окончателен данък, с изключение на подлежащите на деклариране по реда на чл. 142, ал. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
3. от прехвърляне на права или имущество, с изключение на тези по чл. 13, ал. 1, т. 3;
4. по чл. 13, ал. 1, т. 3, 7, 8, 9, 20, 21 и 24, в случаите, когато годишният размер на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв.
Тъй като доходите от възнаграждения по договор за управление и контрол са дефинирани като доходи от трудови правоотношения, те не подлежат на деклариране в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ.Това тълкуване се извежда по аргумент от противното хипотезите, предвидени в чл. 73 от закона.
В разпоредбата на чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ законодателят е предвидил отделен ред за представянето на информация за доходите от трудови правоотношения. Съгласно цитираната норма, работодателите предоставят информация за изплатените доходи по трудови правоотношения и за данъка, удържан върху тези доходи в съответствие с разпоредбите на Наредба Н-8/2005 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Според чл. 3, ал. 3, т. 4, б. „а” и „б” от Наредбата, удържаният и внесен данък по реда на чл. 42http://10.20.224.70/Dispatcher.aspx?Destination=Document&Method=OpenRef&Idref=5694725&Category=normi&lang=bg-BG, както и подлежащият за внасяне данък на основание чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ се декларира с декларация образец 6.
След направена служебна проверка е установено, че в подадената от „П“ ЕООД справка по чл. 73 от ЗДДФЛ с вх. №…….2014г. е посочено, че управителят на дружеството е получил доход в размер на 29 760 лв. по извънтрудови правоотношения по чл. 29, ал. 1, т. 3 закона (ред 1, колона 8, попълнен код 101). При положение, че посоченият доход не съдържа възнагражденията, получени по договора за управление и контрол,то справката по чл. 73 от ЗДДФЛ е правилно попълнена. В противен случай същата се явяванекоректно попълнена и следва да бъде подадена коригираща справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, в срок до 30 април на 2014 година в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, в която да се изключат доходите, попадащи в хипотезата на § 1, т. 26, б. „з” от ДР на ЗДДФЛ, изплатени на управителя на дружеството.

Оценете статията

Вашият коментар