подаване на уведомления за сключени трудови договори на основание чл. 62, ал. 4 от КТ по реда на Наредба № 5 /2002 г. на МТСП

3_2337/13.08.2010 г.
Наредба № 5/2002 г. на МТСП, чл. 1, чл. 2, чл. 3, чл. 5, чл. 7
Относно: подаване на уведомления за сключени трудови договори на основание чл. 62, ал. 4 от КТ по реда на Наредба № 5 /2002 г. на МТСП
Постъпило е писмено запитване във връзка с приложението на осигурителното законодателство.
Според изложеното в същото с трудов договор в „…………” – гр. ………е назначено на работа лицето ……………… с ЕГН ……………. от гр. ….. Същият е декларирал пред нотариус, че посочените от него българско и турско име са имена на едно и също лице, т.е. негови имена. В потвърждение на това същият представя копия на българска лична карта и турски паспорт. Същият твърди, че във връзка със здравното осигуряване в Турция е необходимо трудовият му договор и подаваната информация към ТД на НАП да бъдат с турските имена, тъй като в противен случай губи здравните си осигуровки в Турция. Във връзка с това се поставя въпроса как следва да бъде изготвен трудовият договор и как да се подадат данните в уведомлението за сключения трудов договор с лицето – с данните от българската лична карта или с тези от турския паспорт?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. на МТСП за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда (ДВ бр.1/2003 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2009 г.) изразяваме следното становище:
На основание чл. 1, ал. 1 от Наредба № 5 от 2002 г. на МТСП работодателят е задължен да уведомява териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключването, изменението или прекратяването на трудовите договори. За целта същият следва да изпрати до компетентната съгласно чл. 8 от ДОПК уведомление по образец съгласно Приложение № 1 или съответноПриложение № 5 към Наредба № 5 от 29 декември 2002 г.
Понятието „работодател” е изяснено в § 1, т. 1 от ДР от Кодекса на труда (КТ). Съгласно легалното определение, работодател е всяко физическо лице, юридическо лицеили негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение.
Уведомлението се изпраща на хартиен носител, на електронен носител (задължително за повече от пет лица) или чрез Интернет по предварително утвърден формат на записа. Съгласно Приложение № 1 изпращането се осъществява:
1. в тридневен срок от:
а) сключването на трудовия договор;
б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срока на договора;
в) издаване на постановление по реда на чл. 405а от КТ;
2. в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор.
Уведомление съгласно приложение № 5 се изпраща от работодателя, който приема работниците и служителите, когато неговият ЕИК по регистър БУЛСТАТ е различен от този на предишния работодател, в срок:
1. десет дни след обнародване в “Държавен вестник“ на вписването за сливане, вливане, разделяне, отделяне или промяна на правната форма на търговските дружества;
2. десет дни след сключване на договора за отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или концесия;
3. десет дни след фактическата промяна на работодателя за случаите извън т. 1 и 2.
Съгласно чл. 7 от Наредба № 5/2002 г. уведомление се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление в случаите, ако:
1. работникът или служителят не постъпи на работа в уговорения срок и съгласночл. 63, ал. 3 от КТ трудовото правоотношение се смята за невъзникнало;
2. уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението; уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността.
Работодателят може и по своя инициатива да коригира данните в уведомлението като изпрати ново уведомление. Същият е длъжен да връчи на работника или служителя копие от завереното уведомление.
Съгласно чл. 5 от наредбата уведомлението трябва да съдържа следните данни:
1. единен идентификационен код на работодателя;
2. трите имена и единен граждански номер на работника или служителя;
3. данни за условията по трудовия договор:
а) основание за сключване на трудовия договор, съгласно КТ;
б) номер на договора;
в) дата на сключване на трудовия договор;
г) срок на договора, ако договорът е сключен за определен срок;
д)размер на основното трудово възнаграждение;
е)длъжностно наименование;
ж) дата на прекратяване на договора.
4. други данни – код по Националната класификация на професиите и длъжностите, код на икономическата дейност по Класификатора на икономическите дейности и др.
Според чл. 66, ал. 1 от КТ в трудовия договор трябва да бъдат записани данните за страните, които сключват договора, конкретно посочени в § 1, т. 10 от ДР на КТ.Съгласно § 1, т. 10, б. „в” от ДР на КТ данните, които трябва да съдържатрудовият договор за работника или служителя са името на лицето, постоянния адрес, единния граждански номер (личния номер – за чужденец), вида и степента на притежаваното образование, както и данни за притежаваната научна степен, ако е свързана с изпълняваната от него работа. Посочването на точните данни на работника или служителя, които се съдържат в трудовия договор е важно не само за правилното попълване на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ, но и в последствие за коректното водене на данъчно-осигурителна сметка на лицето.
Предвид гореизложеното отговорът на поставения въпрос за начина на изготвяне на трудовия договор – с данните от българската лична карта или с тези от турския паспорт, от една страна е в пряка връзка с изясняване статута на лицето по отношение на неговото гражданство и качеството, в което то пребивава в страната, а от друга страна пряко касае прилагането на трудовото законодателство.
Във връзка с горното следва да се отбележи, че не е в правомощията на Националната агенция за приходите, разписани в чл. 3 от Закона за НАП, да изразява становище по прилагането на трудовото законодателство. Съдействие за изясняване на този въпрос може да се получи от Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда“ към МТСП.

Оценете статията

Вашият коментар