подаване заявление по реда на чл.40а от ЗЗО след като лицето е напуснало страната, изразяваме следното становище :

1_31/19.02.2010г.
ЗЗО, чл.40а
Във връзка с Ваше запитване с вх.№ …………2010г., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр…………, относно подаване заявление по реда на чл.40а от ЗЗО след като лицето е напуснало страната, изразяваме следното становище :
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
От август 2007г. дъщеря Ви е омъжена и живее в САЩ, преди да напусне страната не е подала заявление за напускане на страната. Здравноосигурителни вноскиза същата са пратени до май 2008г. За периода 06.2008г. до 01.2010г. не е ползвала здравни услуги. Въпросите които отправяте са:
1.Какво следва да направи за да не се води здравно задължена през 2010г.?
2.Какъв е реда за подаване на декларация образец 7?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр.70/1998г., посл. Изм. ДВ бр. 101/2009г.) изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 33 от ЗЗО определя кръга на задължителноосигуренитев Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ лица.
Съгласно чл.33, ал.1, т.1-2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, задължителноосигурени в НЗОК са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България. Следователно, българските граждани, живеещи постоянно в чужбина попадат в кръга на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване. Разпоредбата намира приложение спрямо български граждани, живеещи в страни, които не са членки на ЕС.
В закона са предвидени изключения за лицата по чл.33, ал. 1, т.1 – 2 и по специално разпоредбите на чл. 40а, ал. 1, в сила от 21.12.2004г.: „Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.“ Здравноосигурителните права на тези лица след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40 от Закона за здравното осигуряване или след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските. До възстановяване на осигурителните им права лицата заплащат стойността на оказаната им в страната медицинска помощ на изпълнителите.
В цитираната разпоредба изрично са регламентирани условията, които трябва да бъдат изпълнени, за да могат българските граждани , пребиваващи продължително в чужбина да бъдат освободени от внасянето на здравноосигурителни вноски. Едното от тези условия е изискването за пребиваване в чужбина повече от 183 дни през една календарна година и другото предварително подаденозаявление вкомпетентната ТД наНАП прединапускане на страната.
Заявлението може да бъде подадено от упълномощено лицепри спазване изискването определено в чл.40а от ЗЗО.При подаване на заявление отупълномощено лицесъщото следва да се подаде не по-късно отдатата, предхождаща датата на която лицето е напуснало страната. Заявления подадениили изпратени по пощата до НАПлично или от упълномощено лице след напускане на странатане се обработват в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица. На лицата се издава и връчва уведомително писмо за невъвеждане на заявление за напускане на страната.
При завръщане в Република България задълженото лице може дасе възползва от възможността за освобождаване от заплащане на здравноосигурителни вноски като подаде заявление преди напускане на страната в случай, че отново ще пребивава в чужбина повече от 183 дни през една календарна година.
Следва да се има предвид, че лицата, които не са подали заявление преди напускането или заминаването им в чужбина, при завръщането си в страната възстановяват здравноосигурителните си права по реда на чл.109 ал.1 от ЗЗО, а не по реда на посочените разпоредби (чл.40, ал.2 и 3 от ЗЗО). В чл.109, ал.1 от ЗЗО е предвидено, осигурените лица, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, да заплащат оказаната им медицинска помощ, ако не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ.
Предвид гореизложеното, Вашата дъщеря след като не се е възползвала от разпоредбата на чл.40а от ЗЗО, за времето от напускане на страната август 2007г., дължи здравноосигурителни вноски за своя сметка по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Съгласно чл.40, ал.5 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване на някое от основанията, посочени в закона се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО.
От 01.01.2010г. лицата по чл.40, ал.5 от ЗЗО, на основание т.2 от същата разпоредба и на основание чл.2, ал.2 от Наредба Н-8 от 19 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените лица се задължават да подават декларация образец №7 съгласно приложение № 7 към наредбата в компетентната дирекция на НАП за възникване на задължението за внасяне на вноски на това основание. Декларацията се подава в срок определен с чл.40, ал.5, т.2 от ЗЗО и чл.3, ал.4 от Наредбата – до края на месеца, следващ месеца през който е възникнало задължението за осигуряване на основание чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО. Декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор. Същата може да бъде подадена и от упълномощено лице.
Лицата, чието задължение за осигуряване по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО е възникнало преди 1 януари 2010г. и които продължават да се осигуряват на това основание след тази дата, са длъжни да подадат декларация образец № 7 в срок до 1 март 2010г. (§ 69 от ПЗР на ЗИД на ЗЗО).

Оценете статията

Вашият коментар