Ползване на данъчно облекчение по реда на чл.20 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)

3_1998/26.06.2012 г.
ЗДДФЛ, чл. 17;
ЗДДФЛ, чл. 20;
ЗДДФЛ, чл. 31;
ЗДДФЛ, чл. 32;
ЗДДФЛ, чл. 50;
КСО (отм.), § 9, ал. 3;
КСО (отм.), § 9, ал. 4;
КСО, чл. 40, ал. 1, т. 4;
КСО, чл. 40, ал. 5.

Относно: Ползване на данъчно облекчение по реда на чл.20 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)
Според изложеното в запитването лицето е пенсионер за осигурителен стаж и възраст при условията на §9, ал.3 от ПЗР на Кодекса за социално осигуряване (КСО), като ежемесечните осигурителни вноски, изчислени от НОИсе удържат от пенсията по реда на ал. 4 от същата правна норма. Същевременно лицето има доходи от наем от отдаване под наем на собствен недвижим имот.
Във връзка с горното се поставят следните въпроси:
1.Има ли право лицето с подаването на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, да намали годишната данъчна основа на получения доход от наем с осигурителните вноски, които се внасят на основание §9, ал.4, т.2 от ПЗР на КСО?
2. Валидни ли са внесените осигурителни вноски, удържани от пенсията на основание §9, ал. 4, т. 2 от ПЗР на КСО и може ли лицето да намали годишната данъчна основа при изчисляване на дължимия данък, т.е. следва ли да се счита, че тези осигурителни вноски са внесени през годината за сметка на лицето?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006г., посл. изм. ДВ. бр.40 от 29.05.2012 г.), Кодекс за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ. бр.110 от 17 Декември 1999г., посл. изм. ДВ. бр. 40 от 29.05.2012 г), Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ. бр.70 от 19 Юни 1998г., посл. изм. ДВ. бр. 100 от 20.12.2011 г.) , изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 31 от ЗДДФЛ облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
Годишната данъчна основа за доходи от наем се определя в съответствие с разпоредбата на чл. 32 от ЗДДФЛ, като облагаемият доход по чл. 31, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. С оглед пълнота на изложението следва да се отбележи, че това са лицата, които не са осигурени здравно на друго основание и са задължени да внасят сами здравни осигурителни вноски. На основание чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд здравно осигурителните вноски са засметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят.
Видно от горецитираната нормативна уредба е, че лицето не е сред лицата, визирани в чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Следователно не е налице основание за намаляване на годишната данъчна основа за доходи от наем съгласно чл. 32 от ЗДДФЛ на това основание.
В запитването е посочено, а това е видно и от приложените към него разпореждане за отпускане (изменение) на пенсия от 11.12.2009 г., че ежемесечно се удържат осигурителни вноски от пенсията на основание § 9, ал. 4, т. 2 от ПЗР на КСО.
Съгласно разпоредбата на § 9, ал. 3 и ал. 4 от КСО, за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж за придобиване право на пенсия и са внесени осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) към датата на внасянето на вноските, ако това време не се зачита за осигурителен стаж на друго основание по този кодекс. Следва да се отбележи, че§ 9, ал. 3 и ал. 4 от КСО е в сила до 31.12.2010 г. като е отменен сДВ, бр. 100 от 2010г.
С § 5 от Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (ЗИДКСО) се създава нов чл. 9а , като съгласно ал. 2 от тази правна нормаза осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са навършили възрастта по чл.68, ал.1, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1 и 2, и са внесени осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО към датата на внасянето на вноските.
В разпоредбата на чл. 17 от ЗДДФЛ е указано, че общата годишна данъчна основа, е сумата от годишните данъчни основи по чл. 25 /доходи от трудови правоотношения/, чл. 30 /доходи от друга стопанска дейност/, чл. 32 /доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество/, чл. 34/ доходи от прехвърляне на права или имущество/ и чл. 36 /доходи от други източници/, намалена с данъчните облекчения по Глава четвърта от ЗДДФЛ.
Данъчните облекчения са регламентирани в глава четвърта от ЗДДФЛ, като данъчното облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране е посочено в разпоредбата на чл. 20 от с.з. Съгласно цитираната правна норма, в сила от 01.01.2011 г., сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с внесените през годината за сметка на лицето осигурителни вноски по чл. 9а от КСО. Старата редакция на тази норма, действаща до 31.12.2010 г., регламентираше, че данъчната основа по чл. 17 сенамалява с внесените през годината за сметка на лицето осигурителни вноски по § 9 от ПЗР на КСО. Законодателната промяна на чл. 20 от ЗДДФЛ (ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) беше направена с цел синхронизация с промените в КСО. Обстоятелството, чевноските, които прави лицето се извършват на основание § 9, ал. 3 и по реда на § 9, ал. 4, т. 2 от ПЗР на КСО (отм.), не преклудира възможността да се ползва данъчното облекчение по чл. 20 от ЗДДФЛ.
Следователно за доходите, получени след 01.01.2011 г. лицето може да ползва данъчно облекчение на горецитираното основание, като намали годишната си данъчна основа със сумата на внесените през годината осигурителни вноски по § 9, ал. 4, т. 2 от ПЗР на КСО (отм.). Следва да се отбележи, че това данъчно облекчение се ползва с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която трябва да се подаде до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на физическото лице.

Оценете статията

Вашият коментар