Ползване на данъчно облекчение за намалена работоспособност по реда на чл. 18 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

ОТНОСНО: Ползване на данъчно облекчение за намалена работоспособност по реда на чл. 18 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Във връзка с постъпило запитване с вх. № 92-00-1/21.11.2017 г. в дирекция ОДОП …., изразявам следното становище:
Съгласно изложеното в запитването, на 18.09.2017 г. сте назначили физическо лице на длъжност старши учител в ПГ по чл.68, ал.1, т.3 в ОУ „…..“, с. ….. Същото получава от 24.12.2010 г. пенсия за осигурителен стаж и възраст, както и социална пенсия за инвалидност. Съгласно решение на ТЕЛК № … от …/11.09.2009 г. му е определена 72% трайно намалена работоспособност (ТНР) със срок на определения % ТНР от две години – до 01.09.2011 г.
Към запитването прилагате копия на следните документите: експертно решение на ТЕЛК № …. от …/11.09.2009 г., разпореждане за отпускане на пенсия от ТП на НОИ гр. … и рецептурна книжка на хронично болния.
С оглед на това, поставяте въпрос следва ли към момента горепосоченото лице да бъде освободено от ДОД.
При така изложената фактическа обстановка, с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ. бр.63/2017 г..), изразяваме следното становище:
Съгласно чл.18, ал.1 от ЗДДФЛ, сумата от годишните данъчни основи по чл.17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
При авансово облагане на доходите от трудово правоотношение на лицата с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 от ЗДДФЛ се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението /чл.18, ал.2 от ЗДДФЛ/.
Лицата работещи по трудови правоотношения, ползват данъчното облекчение, като представят пред работодателя валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК или с подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, към която се прилага същото решение.
За да е валидно експертното решение, то следва да обхваща годината на ползване на данъчно облекчение в срока на действието си или да е издадено с пожизнено определена степен на неработоспособност.
Вашият случай попада в хипотезата на алинея 3 от §10а на ПЗР на ЗДДФЛ(ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.), съгласно която лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, както и лицата, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон, независимо от определения в експертното решение срок.
Към писмото сте приложили копие на решението на ТЕЛК и разпореждане за отпускане на пенсия, от които е видно, че лицето енавършило възраст за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в срока на решението на ТЕЛК. Следователно лицето щеможе даползвате данъчно облекчение по чл.18 от ЗДДФЛ за доходи, придобити през 2017 г., независимо от определения срок в експертното решение.
Съгласно чл. 49, ал. 1 от ЗДДФЛ работодателят до 31 януари на следващатаданъчна годинаизчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена по реда на ал. 3 и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя.
При годишното преизчисляване на получения доход и определяне на годишния размер на данъка от работодателя следва да се вземе предвид облекчението на чл.18, ал.1 от същия закон в пълен размер, т.е. намаление на годишната данъчна основа със 7920 лв.
На основание чл. 49, ал. 4, т. 1 и т. 8 от ЗДДФЛ, за да ползва данъчното облекчение работникът/служителят следва да предостави на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година следните документи:
– копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК – за данъчното облекчение по чл. 18;
– писмена декларация, че към момента на подаването ? пред работодателя няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения или че за данъчната година ще подава годишна данъчна декларация (нова – ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.).
Когато определеният годишенразмер наданъка е по-нисък от размера на авансово удържания от работника/служителя през годината данък, работодателят до 31 януари на следващата година възстановява разликата на лицето (чл. 49, ал. 6 от ЗДДФЛ).
По силата на ал. 7 от същия член, възстановената сума по ал. 6 се прихваща от работодателя последователно от следващи вноски към държавния бюджет за данъци върху доходите от трудови правоотношения на лицето или други лица.
В случай, че лицето декларира пред работодателя по основно трудово правоотношение, че за данъчната 2017 г. ще подава ГДД, то следва да се има предвид, че с изменението на ЗДДФЛ, прието с ДВ бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г., към чл. 23 са създадени нови ал. 2 и 3, като съгласно разпоредбата на чл.23, ал. 2 от ЗДДФЛ данъчните облекчения се ползват при условие, че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.
По силатана чл. 23, ал. 3 от ЗДДФЛ документите по ал. 1, т. 1, 2, 4, 8 и 9 не се прилагат към годишната данъчна декларация, когато са представени пред работодателя по основното трудово правоотношение и облекченията по чл. 18, 20, 22, 22в и 22г са ползвани в пълен размер по реда на чл. 49, ал. 3 и 4.

Оценете статията

Вашият коментар