Ползване на правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО за 2009г.

Изх.№ ……………..
Относно:Ползване на правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО за 2009г.
УВАЖАЕМИГОСПОДИН ……,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № ……..02.11.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……., Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочена следната фактическа обстановка: дружеството има предмет на дейност производство и продажба на захарни изделия, покупка на стоки или други вещи с цел препродажба в първоначален, преработен или обработен вид, продажба на стоки собствено производство и други. Базата за производство на захарни и хлебни изделия, и хляб се осъществява изцяло в град Лом. Всички активи на фирмата необходими за производствената й дейност се намират на територията на град Лом. Седалището на фирмата е в град Пловдив.
Въпросите са:
1.Може ли фирмата да ползва данъчни облекчения на основание чл. 184 от ЗКПО – извършване на производствената дейност в общини с безработица, по–висока от средната за страната при условие, че е регистрирана в гр. Пловдив, но цялостната й производствена дейност се осъществява в гр. Лом?
2.Какви законови документи следва да се приложат, за да се докаже, че фирмата има право да ползва данъчни облекчения?
Запитването е поставено без да е изяснена изцяло конкретната фактическа обстановка, поради което изразяваме следното принципно становище относно преотстъпване на корпоративен данък за 2009г.:
Съгласно чл. 184 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. данъчно задълженото лице извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период;
2. изпълнени са условията по:
а) член 188 – в случаите на минимална помощ, или
б) член 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
Ползването на данъчно облекчение за извършване на производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната е обвързано с наличието на редица нормативни изисквания, изрично разписани в материалния закон.
Общините с безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната се определят ежегодно със заповед на министъра на финансите по предложение на министъра на труда и социалната политика, която се обнародва в “Държавен вестник“ /чл. 183, ал. 1 от ЗКПО/. Със заповед № ЗМФ-200 от 4 март 2009 г. на министъра на финансите е утвърден списък на общините с безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за 2007 г. В него е включена и община Лом, следователно Вашето дружество отговаря на едно от условията за преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО. Но за да ползвате тази преференция трябва да са изпълнени кумулативно и редица други нормативни изисквания.
В ЗКПО с § 1, т. 28 от допълнителните разпоредби /ДР/ е дадено легална дефиниция за производствена дейност само за целите на материалния закон. Съгласно това определение “производствена дейност“ за целите на чл. 184 е процесът на създаване на нов продукт чрез механично, физично или химично преобразуване (обработка или преработка) на суровини и материали с цел последваща реализация и биологична трансформация на живи животни или растения. Правото за преотстъпване на корпоративен данък е в сила само за извършваната производствена дейност и не е допустимо да се преотстъпва данък при препродажба на стоки или друга дейност различна от производство.
Освен посоченото до тук във връзка с отговора на въпроса може ли да се ползва правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО следва да се има предвид разпоредбата на чл. 167, ал. 1 от материалния закон, а именно данъчно задълженото лице да няма:
1. подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, и
2. задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публичните задължения, и
3. лихви, свързани с невнасянето в срок на задълженията по т. 1 и 2.
Съгласно чл. 167, ал. 2 от данъчния закон изпълнението на тези изисквания се удостоверява от данъчно задълженото лице в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО в съответната част и на посочените редове.
При условие, че липсват такива задължения данъчно задълженото лице ще може да се възползва от правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО.
Във връзка с изпълнението на чл. 184, т. 1 от ЗКПО следва да се има предвид, че всички обекти и активи на дружеството, пряко свързани с извършването на производствена дейност, трябва да се намират в административните граници на община Лом. Факта, че дружеството има седалище и е с данъчна регистрация в гр. Пловдив не е от значение за правото на преотстъпване на корпоративен данък.
Освен всички останали изисквания, за да е допустимо преотстъпването на корпоративен данък, следва да бъдат изпълнени и условията на:
* чл. 188 от ЗКПО в случаите когато данъчното облекчение от същия закон представлява минимална помощ, или
* чл. 189 от ЗКПО, ако данъчното облекчение по чл. 184 представлява държавна помощ за регионално развитие.
Данъчно облекчение, представляващо минимална помощ, не се прилага по отношение на случаите, регламентирани в чл. 182, ал. 2 и ал. 4 от ЗКПО. Съгласно определението дадено в § 1, т. 31 от ДР на ЗКПО “минимална помощ“ е помощта по смисъла на Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора към минималната помощ.
Следва да имате предвид, че ако дружеството попада в някоя от хипотезите, изброени в чл. 182, ал. 1 и ал. 3 от ЗКПО, дори и да са налице всички останали условия за преотстъпване на корпоративен данък, то същото не може да ползва данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие. Под понятието „държавна помощ” следва да се разбира смисълът вложен в чл.1, ал. 3 от Закона за държавните помощи /ЗДП/, а именно това е всяка помощ, предоставена от държавата или общината или за сметка на държавни или общински ресурси, пряко или чрез други лица, под каквато и да е форма, която нарушава или застрашава да наруши свободната конкуренция чрез поставяне в по-благоприятно положение на определени предприятия, производството или търговията на определени стоки, или предоставянето на определени услуги, доколкото се засяга търговията между държавите членки.
Изпълнението на условията за преотстъпване на корпоративен данък се декларира в годишната данъчна декларация. Липсват законови изисквания към декларацията да бъдат прилагани други документи, свързани с преотстъпването, освен приложенията към нея, с които се удостоверява нужната информация.
Наличието и верността на декларираните обстоятелства и основанията за ползване на правото на преотстъпване на корпоративен данък подлежи на последващ контрол чрез извършване на проверка или ревизия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от страна на приходната администрация.

Оценете статията

Вашият коментар