Прекратяване на дейност на търговско представителство

Изх.№ ……………..
Относно:Прекратяване на дейност на търговско представителство
УВАЖАЕМИГОСПОДА,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № ….21.10.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……, Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочена следната фактическа обстановка и са отправени следните въпроси: Фирма …. има създадени в България ……. ЕООД и Търговско представителство съгласно приложено решение за вписване в търговския регистър на БТПП. Във връзка с дейността си ТП има закупени оборудване и лек автомобил и е назначен персонал. Съгласно решение на борда на директорите в Белгия, ТП следва да бъде заличено, а персонала назначен в… ЕООД, а оборудването и лекия автомобил прехвърлени в собственост на ……… ЕООД.
В тази връзка какви документи и в какви срокове трябва да бъдат представени в НАП Пловдив?
Как следва да се извърши прехвърлянето на собствеността /продажбата/ на активите след като правния статут на ТП е неюридическо лице без право на стопанска дейност. Какви документи следва да бъдат издадени?
Какво следва да се случи с активите, ако не могат да бъдат продадени или прехвърлени към „………..” ЕООД?
Съгласно изискванията на чл. 3 от Закон за Националната агенция за приходите, същата обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, свързани с прилагането на данъчните и осигурителните закони. В поставените от Вас въпроси не се съдържа конкретно питане по прилагане на данъчно или осигурително законодателство, въпреки това следва да имате предвид следното:
На основание чл. 24 от Закон за насърчаване на инвестициите /ЗНИ//ДВ бр. 42 от 2007г. в сила от 30.08.2007г./ чуждестранно лице, което има право да извършва търговска дейност по националното си законодателство, може да открива в страната търговски представителства, които трябва да бъдат регистрирани в Българската търговско промишлена палата. Представителството не е юридическо лице и не може да извършва стопанска /търговска/ дейност. Същото не може да се разглежда самостоятелно, извън чуждестранното лице, което представлява. Предвид разпоредбата на чл. 24, ал. 2 от ЗНИ само по себе си представителството не попада сред данъчно задължените лица по чл. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, съответно не подлежи на облагане с корпоративен данък и с данък върху разходите по чл. 204, т. 1 и т. 3 от същия закон. Търговското представителство обаче е данъчно задължено за данък върху разходите по реда на чл. 204, т. 2 във връзка с чл. 207, ал. 2 ЗКПО в качеството на работодател за социалните разходи, предоставени в натура /определение в § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО/ на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол.
Обект на облагане по реда на ЗКПО е печалбата на чуждестранните юридически лица от място на стопанска дейност в страната съгласно разпоредбата на чл. 1, т. 3 от цитирания закон. На основание чл. 5, ал. 1 от ЗКПО печалбата се облага с корпоративен данък. Определение за мястона стопанска дейност е дадено в § 1, т. 2 от допълнителните разпоредби /ДР/ на ЗКПО, която разпоредба препраща към § 1, т. 5 от ДР на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съгласно това определение търговско представителство регистрирано в страната е място на стопанска дейност на чуждестранното лице. При условие, че чуждестранното лице реши да не извършва стопанска дейност чрез място на стопанска дейност в страната, то не би попаднало сред данъчно задължените лица по чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗКПО, чиито печалби подлежат на облагане с корпоративен данък по силата на чл. 5, ал. 1 и съответно не би подлежало на облагане и с данък върху разходите по чл. 204, т. 1 и т. 3 от ЗКПО.
В ЗКПО няма специални изисквания относно представянето на документи, също така не са посочени и конкретни срокове, които да обвързват търговското представителство, регистрирано в БТПП в случаите, когато не извършва стопанска дейност, тъй като същото не е данъчно задължено лице. Ако ТП през 2009г. не е извършвало стопанска дейност и не е извършвало социални разходи в натура като работодател не би следвало да подава годишна данъчна декларация и годишен финансов отчет.
Отговорът навтория и третия въпрос не е от компетентносттаНАП, но следва да имате предвид, че ако се извършат сделки по смисъла на Търговския закон с посочените в запитването активи е необходимо документиране по реда на чл. 7 от Закона за счетоводство и чл. 10 от ЗКПО. Тъй като търговското представителство не е самостоятелно от чуждестранното юридическо лице, което го регистрира, предвид разпоредбата на ал. 3 на чл. 24 от ЗНИ сделките, които чуждестранното лице сключва с местни лица за нуждите на регистрирано от него представителство, се осъществяват по реда за извършване на сделки между местни лица. Чуждестранното юридическо лице ще се счита за данъчно задължено лице по ЗКПО – с място на стопанска дейност и за него ще възникне задължение да отчете приходи от сделки по ТЗ, да формира данъчен финансов резултат и определи задължение за корпоративен данък за съответния отчетен период.
/’

Оценете статията

Вашият коментар