Ползване на преференцията за освобождаване от данък на лек автомобил, съпружеска имуществена общност, предвидена в чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ.

3_ 1575/28.05.2010 г.
ЗМДТ, чл.53
ЗМДТ, чл.54, ал.5
ЗМДТ, 58, ал. 1, т. 4
Относно: Ползване на преференцията за освобождаване от данък на лек автомобил, съпружеска имуществена общност, предвидена в чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ.
Според изложеното в запитването физическо лице притежава лек автомобилРено Лагуна, придобит по време на брака и регистриран на негово име в КАТ. При декларирането на автомобила в Община – гр. Х е представено решение на ТЕЛК – гр. П, с коетое определена степен на трайно намалена работоспособност 74 %.В резултат на изложеното е поставен въпроса относно освобождаването от данък върху превозните средства за лекия автомобил.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ, обн. ДВ бр. 117/1997 г., посл. изм. ДВ бр. 95/2009 г.) изразяваме следното становище:
Лицата, които дължат данък върху превозните средства, са собствениците на превозни средства по силата на чл.53 от ЗМДТ. За превозни средства, които принадлежат на няколко лица, данък се дължи от всеки от съсобствениците съобразно притежаваната от тях идеална част. Собствениците на превозни средства декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. Съгласно чл.54, ал.5 от ЗМДТ подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.
На основание чл. 58, ал. 1, т. 4 ЗМДТ от данък върху превозните средства се освобождава лекият автомобил – собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100%, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117.64 KW. Освобождаването от данък настъпва при кумулативното наличие на всички изисквани от закона условия.
За ползването на предвидената преференция е необходимо представяне на документ, удостоверяващ степента на намалена работоспособност на задълженото лице, т.е. решение на ТЕЛК или НЕЛК.
Когато лекият автомобил, за който се претендира освобождаване от данъци, е съпружеска имуществена общност, освобождаване е допустимо само на идеалната част, притежавана от лицето с намалена работоспособност. Съпружеска имуществена общност съгласно чл. 19, ал. 1 СК (отм.) са вещите и правата върху вещи, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, независимо от това на чие име са придобити. Вещите и правата върху вещи, придобити през време на брака по наследство и по дарение, представляват лична собственост на съпруга, който ги е придобил по силата на чл. 20, ал. 1 СК (отм.).
Следователно, когато лекият автомобил, за който се претендира освобождаване от данък, е съпружеска имуществена общност, преференцията се прилага само относно идеалната част, притежавана от лицето с намалена работоспособност.
Доколкото в настоящия случай лекият автомобил не е изцяло лична собственост независимо, че е регистриран наи се ползва отлицето с намалена работоспособност, то няма законово основание за освобождаване от данък за целия автомобил, а само за неговата собствена идеална част.

Оценете статията

Вашият коментар