ползването на леките автомобили, считаме че не възниква право на приспадане на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с поддръжка, ремонт, подобрения и експлоатация на транспортните средства.&

20-28-3/19.01.2010
ЗДДС – чл.70, ал.1, т. 5
По повод на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – ……, изразяваме следното принципно становище:
Видно от изложеното в запитването, производствената ви база се намира на отдалечен район, който не се обслужва от редовна автобусна линия. За целта фирмата е осигурила превозването на работниците от и до местоживеенето им (отдалечени села) да се осъществи с леки автомобили (4+1 места). Леките автомобили се използват само за транспортирането на работниците от местоживеенето до месторабота. В тази връзка са зададени следните въпроси:
Превозът на работници и служители от местоживеенето до местоработаможе ли да се класифицира като «транспортна услуга» по смисъла на чл. 70 от ЗДДС? Има ли право на приспадане на данъчен кредит за направените разходи по поддръжката и експлоатацията на тези автомобили?
Разпоредбата на чл.70, ал.1, т.4 от ЗДДС регламентира, че право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 или чл.74 от с.з., когато е придобит, внесен или нает лек автомобил.
Посочените ограничения по отношение правото на приспадане на данъчен кредит не се прилагат, когато регистрираното лице използва лекия автомобил единствено за извършване на транспортни и охранителни услуги, на таксиметрови превози или за отдаване под наем, на куриерски услуги или за подготовка на водачи на моторни превозни средства. Основание за възникване на данъчен кредит в тези случаи е разпоредбата на чл.70, ал.2 от ЗДДС.
В ЗДДС липсва легално определение за „транспортна услуга”. Според разпоредбата на чл.367 от Търговския закон, с договора за превоз, превозвачът се задължава срещу възнаграждение да превози до определено място лице, багаж или товар.
Цитираните нормативни текстове ни дават аргументи да приемем, че „транспортна услуга” за целите на чл.70, ал.2, т.1 от ЗДДС е услугата по превоз на стоки и/или пътници по определен маршрут и срещу възнаграждение, дължимо от получателя на услугата.
С оглед гореизложеното и предвид посочените в запитването Ви обстоятелства, относно ползването на леките автомобили, считаме че не възниква право на приспадане на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с поддръжка, ремонт, подобрения и експлоатация на транспортните средства.

Оценете статията

Вашият коментар