Постъпило писмо вх. № …2006г. по описа на Централно управление на Националната агенция за приходите от Дирекция ОУИ”- гр. София

Изх. № ………………..
До
Дата……………………
Копие:
Дирекция “ОУИ- Гр. София “
при ЦУ на НАП
Относно: Постъпило писмо вх. № …2006г. по описа нана Националната агенция за приходитеот Дирекция „ОУИ”- гр. София
По първи въпрос:
На основание чл. 33, ал. 1 от ЗДДС прехвърлянето на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя и отдаването под наем на земя е освободена доставка по смисъла на този закон.
От обхвата на доставките, свързани със земя са изключени предвидените в чл. 34, ал. 3, т. 1 и т. 2 от ЗДДС случаи, а именно:
– прехвърлянето на собственост или други вещни права, както и отдаването под наем на съоръжения, оборудване, машини и постройки, неподвижно закрепени към земя;
-прехвърлянето на собственост или други вещни права, както и отдаването под наем от къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери, паркингови площи и други подобни.
В хипотезата на прехвърлянена земя и постройка, неподвижно закрепена към нея, са налице две отделни доставки. Доставката на земя е освободена съгласно чл. 33, ал. 1 от ЗДДС, докато доставката на сградата е облагаема на основание чл. 34, ал. 3 от ЗДДС.
Водени от горното определянето на данъчната основа на доставката е обвързано със съответното данъчно третиране на сделката по прехвърляне на недвижим имот – земя и сграда. Това означава, че данъчната основа на доставката се определя се определя по реда на чл. 29, ал.1 от ЗДДС, съобразно ограниченията по чл.29, ал.5 и чл. 30, ал. 1 от ЗДДС. Същевременно обаче, тъй като в запитването е посочено, че се касае за случай на замяна, т.е.предвидено е плащането да се извършва със стоки или услуги, то данъчната основа на доставката (без оглед на това дали е облагаема или освободена) ще е пазарната цена на предоставяната стока (недвижим имот). Основанието за това е чл.30, ал.3 от ЗДДС.
При осъществяване дейността на агенцията, следа се има предвид:
-наличието на случаи на безвъзмездно разпореждане с активи от държавата, тъй катона основание чл.33, ал.1, във връзка с чл.46 от ЗДДС освободени са доставките по безвъзмездното разпореждане по установения за това ред с дълготрайни активи, включени в имуществото на данъчнозадължени по този закон лица, чийто едноличен собственик е държавата;
-задължението по чл.119, ал.3 от ЗДДС за начисляване на ДДС към датата на дерегистрацията за наличните активи по смисъла на Закона за счетоводството не касае наличните активи – публична държавна.
Данъчните документи (виж.чл.93, ал.1 ЗДДС), с които се документира облагаемата или освободена доставка, се издават от регистрираното лице – доставчик, в срок до 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие, а известията – в срок до пет дни от изменението на данъчната основа, и се отразяват в счетоводството и в дневника за продажби за данъчния период, в който са издадени (чл.93, ал.2 от ЗДДС).
По втори въпрос:
Съгласно чл. 6, ал. 1 от ЗДДС доставка по смисъла на този закон е прехвърлянето на собственост върху стока или други вещни права върху стока, извършването на услуга, когато се извършват срещу насрещна престация на основание на сключена сделка или с цел такава да се сключи.
В конкретния случай не е налице доставка по смисъла на ЗДДС, тъй като възстановяването на липси представлява реализиранена имуществена отговорност на работника/служителя. Тя по своята правна същност представлява задължение за заплащане на определена парична сума или възстановяване в натура на вредите причинени на работодателя. Тя е специално уредена от КТ форма на гражданска отговорност за вреди.
Предвид гореизложеното, при възстановяване на нанесени вреди от липси няма да се начислява данък и не се издава данъчен документ. В случаите на установени липси на стоки, съгласно чл.82, ал.1 от ЗДДС е предвидено начисляване на данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. За извършването на корекцията на ползвания данъчен кредит и начисляване на данък по реда на 82 от закона се съставя протокол (чл.77, ал.1-2 ППЗДДС).
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ

Оценете статията

Вашият коментар