Изх. №24-33-82
Дата: 22.06.2009 год.
Наредба № Н-18/2006, чл.7;
Наредба № Н-18/2006, чл. 25;
Наредба № Н-18/2006, чл. 31;
Наредба № Н-18/2006, чл. 35.
относно: постъпило в Дирекция „ДОМ“ при ЦУ на НАП писмено запитване на ТД на НАП …… по прилагане на ЗАНН и Наредба № Н-18/2006 г.
Във връзка с писмено запитване на ТД на НАП …. с вх. № 24-33-82/14.05.2009 г. по описа на ЦУ на НАП, препратено от Вас като „сложен казус“ по смисъла на Процедура „ДОМ-1“, изразявам следното становище:
I. Дружество извършва продажба на недвижими имоти. Плащанията по сделките се извършват в брой и фирмата-продавач няма регистриран ЕКАФП. Дружеството няма друг обект освен адреса на управление.
При така описаната фактическа обстановка са поставени следните въпроса:
1. “Следва ли дружеството-продавач на недвижими имоти да монтира, въведе в експлоатация и регистрира ФУ във връзка с получените плащания в брой?“; и 2. “В случай че е налице нарушение на Наредба № Н-18/2006 г. кое ще е мястото на извършване на нарушението и датата на извършване на нарушението, тъй като съгласно чл. 42, т. 3 от ЗАНН в АУАН трябва да се съдържа датата и мястото на извършване на нарушението?“
По силата на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106/2006 г., изм. бр.,7/2007 г., бр.79/2007 г.).
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
Дейностите, респективно лицата освободени от задължението за документиране на продажбите си чрез касови бележки от фискално устройство са изброени в чл. 4 и чл. 5 от наредбата.
Дружество-продавач на недвижими имоти не попада в кръга на освободените лица по наредбата, следователно извършваните от него продажби на недвижими имоти, за които
заплащането не се извършва по банков път е задължено да регистрира и отчита чрез фискално устройство.
В този случай неиздаването на фискална касова бележка от дружеството е нарушение на Наредба № Н-18/2006 г., тъй задължените лица са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) ФУ от датата на започване на дейността на обекта.
Фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането, като задължените лица са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
Следователно съгласно чл. 25 от Наредбата дружеството е било задължено да връчи фискална касова бележка за стойността на платената сума в момента и на мястото на извършване на плащането. Установяването на времето и мястото може да стане на база издадени други документи при извършване на продажбата, както и на писмени данни декларирани от лицето.
II. Съгласночл. 7,ал. 1 отНаредба № Н-18/13.12.2006 г.„лицата по чл. 3 са
длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в
компетентната ТД на НАП ФУ от датата на започване на дейността на обекта“.
Поставеният въпрос е: „Когато в хода на проверка за регистрация по ЗДДС се установи, че ДЗЛ е нарушило разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. като приема пари в брой без да е монтирало и регистрирало ФУ коя ще бъде датата на извършване на нарушението – датата на която ДЗЛ е приело пари в брой или следва да се установи от кога е започнала дейността в обекта?“
Съгласно чл. 7 от Наредба № Н-18/2006 г. лицата по чл. 3 са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) ФУ от датата на започване на дейността на обекта. Видно от ал. 2 на чл. 7 не се допуска извършване на продажба на стоки и слуги от лицата по чл. 3 без функциониращо ФУ, освен в случаите, посочени в тази наредба.
По реда на чл.25, ал.3 от Наредба № Н-18/2006 г. издаването на фискалната касова бележка и предаването й на клиента следва да бъде реализирано при извършване на плащането.
Когато в хода на проверка се установи, че ДЗЛ е нарушило разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. като приема пари в брой без да е монтирало и регистрирало ФУ е налице нарушение както на чл.7 така и на чл.25 от Наредба № Н-18/2006 г. Съгласно действащото законодателство размерът на санкциите е един и същ и в двата случая. Въпрос на преценка на проверяващия орган е кой от двата състава на нарушение ще бъде посочен, изхождайки от конкретната фактическа обстановка и доказателствената сила на събраните данни.
III.В хода на проверки за регистрация по ЗДДС често се констатира
извършванеотДЗЛнасторнооперациизаотразени на ЕКАФП продажби на стоки
или услуги.
Поставеният въпрос е: “ В случаите, когато не са спазени изискванията на чл. 31 и чл. 35 от Наредба № Н-18/2006 г. следва ли органът по приходите да признае извършената сторно операция?“
Съгласно чл. 31 от Наредба № Н-18/2006 г. „сторно“ операцията е корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента.
Не се допуска „сторно“ операция при продажби на горива, натрупани през ЕСФП.
Не се допуска „сторно“ операция при продажби на стоки или услуги, които не са програмирани и регистрирани с наименованието си и с единична цена, ако такова програмиране се изисква, съгласно чл. 27, ал. 3.
„Сторно“ бележката е документ, служещ като основание за намаляване на прочетения от фискалната памет оборот за деня, в който е допусната грешката.
Редът и начинът за документиране на „сторно“ операцията са регламентирани с чл. 31 и чл. 35 от Наредба № Н-18/2006 г. Неспазването на цитираните разпоредби по същество е нарушаване на нормативно определения ред, което в конкретния случай води до непризнаване на извършената „сторно“операция.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/
‘