Поставени въпроси по прилагане нормите на ЗДДС /чл.45/

ОТНОСНО: Поставени въпроси по прилагане нормите на ЗДДС /чл.45/
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …/25.05.2010 г. в ЦУ на НАП гр. София, препратено ни по компетентност и заведено с вх. № …../15.06.2010 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……., Ви уведомяваме за следното :
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
С Решение на Общински съвет …….. от 03.08.2006 г. е обявен конкурс за продажба на право на собственост, както и за учредяване на безсрочно възмездно право на строеж върху имоти УПИ – частна общинска собственост, подробно описани в запитването. С Решение № … от 30.11.2006 г. на Общински съвет …. се обявява участника, спечелил конкурса, но цитираното решение не влиза в сила, поради обжалване на същото. Решение № … от 30.11.2006 г. влиза в сила на 02.07.2009 г., с влизане в сила на Решение № ../02.07.2009 г. на ВАС. С решението за обявяване на конкурса от 03.08.2006 г. Общински съвет …. е обявил начална конкурсна цена, която според разпоредбите на ДДС е „договорена” и приета с изрично решение на ОС. Коментирате, че към онзи момент е в сила разпоредбата на чл. 9, ал.1 от отм. ЗДДС във вр. с чл. 34, ал.1 и ал. 2 от същия закон, според които освободени доставки са прехвърляне на право на собственост върху земя и учредяване на ограничени вещни права, вкл. и върху УПИ.
Тъй като към момента е в сила новият ЗДДС /от 01.01.2007 г./, чл. 45, ал.5, интересувате се следва ли към настоящия момент, а именно – сключването на договора с купувача през 2010 г., да бъде начисляван ДДС върху УПИ, предмет на продажбата или не.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 45, ал.1 от новия ЗДДС, освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. По см. на ал. 5, т. 1 от същата разпоредба, алинея 1 не се прилага по отношение на прехвърлянето на право на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията, с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови.
От гледна точка на данъчното облагане важен е моментът на възникване на данъчното събитие.
Данъчното събитие по ЗДДС възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена /чл.25, ал.2/. При условие, че има получено авансово плащане, ще се приложи § 7 от ПЗР на ЗДДС.
По смисъла на § 7, ал. 1 от ПЗР на ЗДДС, когато е получено авансово плащане във връзка с освободена доставка по смисъла на отменения Закон за данък върху добавената стойност, която е облагаема доставка по смисъла на чл. 12, ал. 1 (без облагаемите със ставка нула) от този закон и данъчното събитие за която настъпва след влизането в сила на този закон, регистрираното лице – доставчик, документира доставката чрез издаване на фактура, в която посочва цялата данъчна основа за доставката. За доставката се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката по този закон.
Следователно, в случаите, когато са открити и проведени конкурси за продажба на имоти преди 2007 г., дори и процедурата по конкурса да е започнала през 2006, след като прехвърлянето на правото на собственост е след 01.01.2007 г., приложим ще бъде новият режим на ЗДДС.
За целите на данъчното облагане е важен моментът на възникване на данъчното събитие, който в конкретния случай е прехвърлянето на правото на собственост и валидирането на договора след 01.01.2007 г. Прехвърлянето на правото на собственост по реда на Закона за общинската собственост се осъществява чрез смесен фактически състав, всички факти от които следва да са налице, за да възникнат правните му последици. С осъществяването на последния факт от фактическия му състав по прехвърляне на собствеността – сключването на окончателния договор с купувача или заместващото го окончателно съдебно решение към датата на влизането му в сила след 01.01.2007 г., на основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, към същата дата възниква и данъчното събитие. В този случай се прилага материалният данъчен закон, който е в сила към тази дата, а именно – ЗДДС, в сила от 01.01.2007 г.
С оглед изложеното, считаме, че към момента на прехвърляне на собствеността след 2007 г., приложим ще бъде новият ЗДДС и тъй като доставката по продажба на УПИ е облагаема по смисъла на чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС, доставчикът Община Пловдив следва да приложи чл. 86, ал.1 от ЗДДС по отношение начисляването на данъка и чл. 113, ал.1 и 4 по отношение документирането на доставката.
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. За осъществените доставки по продажба на УПИ е приложима ставката по чл.66. ал.1, т.1 от ЗДДС в размер на 20 %, като следва да се съобрази и разпоредбата на чл. 67, ал.2 от ЗДДС – ако при обявяването на продажбата /конкурса/ и в договорите не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.

Оценете статията

Вашият коментар