Поставени въпроси по прилагане нормите на ЗДДС

ОТНОСНО: Поставени въпроси по прилагане нормите на ЗДДС
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …………/ 06.04.2010 г. при Дирекция
„Обжалване и управление на изпълнението” – ………….., е изложена следната фактическа обстановка:
Със Заповед на Областен управител през 2005 г. е проведен търг с тайно наддаване на недвижим имот – частна държавна собственост, подробно описан в запитването. След провеждането на търга, е издадена Заповед за определянето Ви за купувач, както и за определяне на цена на имота, местен данък и режийни разноски. Вие, като купувач сте заплатили определените му суми, но договор за продажба не е сключен.
Дружеството е завело гражданско дело по чл. 19, ал.3 от ЗЗД – за обявяване на сключения на 29.07.2005 г. предварителен договор за покупко-продажба за окончателен по съдебен ред. Съдът е приел, че издадената заповед от 2005 г. има характер на предварителен договор и е обявил за окончателен договора между страните. Апелативен съд е потвърдил решението на първата инстанция.
Областният управител на област с асминистративен център ………… е съгласен да сключи споразумение относно покупко-продажбата на имота, при условие, че дружеството плати ДДС върху покупната цена.
Поставени са следните въпроси:
1.Дължи ли дружеството ДДС върху покупната цена, при условие, че през 2005 г., когато реално е сключена сделката, покупката на УПИ е освободена доставка и като се има предвид, че съдебното решение замества договора за покупко-продажба, т.е. Съдът прогласява за окончателен договор от 2005г., без да е необходимо да се сключва нов договор за прехвърляне на собствеността.
2.На какво основание ще се плати ДДС, при условие, че всички плащания са извършени и осчетоводени през 2005 година.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.19 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) с предварителния договор страните по сделката уговарят съществени условия за изпълнението на окончателния договор, при което ако някоя от страните откаже сключване на окончателния договор, другата страна има право да предяви иск пред съда за сключването му. В такъв случай окончателният договор се счита сключен в момента, в който решението на Съда влезе в законна сила. Предварителният договор не представлява разпореждане с имущество, защото с него не се прехвърля собственост. Моментът на прехвърляне на собствеността ще е датата на влизане в сила на окончателното Съдебно решение. В настоящия случай, следва да се има предвид, чеобластният управител е подал касационна жалба и делото се намира в трети последен стадий.
За целите на данъчното облагане е важен моментът на възникване на данъчното събитие, който в конкретния случай е прехвърлянето на право на собственост и валидирането на договора след 01.01.2007 г. Прехвърлянето на право на собственост по реда наЗакона за държавната собственост се осъществява чрез сложен, смесен фактически състав, всички факти от който следва да са налице, за да възникнат правните му последици. С осъществяването на последния факт от юридическия състав по прехвърляне на собствеността – сключването на договор или заместващото го окончателно съдебно решение към датата на влизането му в сила след 01.01.2007г., на основание чл. 25, ал. 2 ЗДДС, към същата дата възниква и данъчното събитие. В този случай се прилага материалният данъчен закон, който е в сила към тази дата, а именно – ЗДДС, в сила след 01.01.2007 г.
Относно данъчното третиране на доставката и документирането й ще се прилагат разпоредбите на § 7от ПЗР на ЗДДС.
По смисъла на параграф 7, ал.1от ПЗР на ЗДДС, когато е получено авансово плащане във връзка с освободена доставка по смисъла на отменения Закон за данък върху добавената стойност, която е облагаема доставка по смисъла на чл. 12, ал. 1 /без облагаемите със ставка нула/ от този закон и данъчното събитие за която настъпва след влизането в сила на този закон – 01.01.2007 г., регистрираното лице – доставчик, документира доставката чрез издаване на фактура, в която посочва цялата данъчна основа за доставката. За доставката се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката по този закон.

Оценете статията

Вашият коментар