Поставени въпроси в писмо, заведено в ЦУ на НАП с вх. № 24-28-387 от 11.07.2006 г.

.№ ………………..
ДО
Дата………………..…
……………………..
Относно: Поставени въпроси в писмо, заведено в ЦУ на НАП с вх. № 24-28-387 от 11.07.2006 г.
УВАЖАЕМИ Г-Н ……………………,
Задължение за регистриране и отчитане на извършените продажби, чрез издаване на касова бележка от фискално устройство има всяко лице, извършващо продажби на стоки и услуги в търговски обект, за които заплащането не се извършва по банков път, независимо от документирането с първичен счетоводен документ. Организацията на процесите по регистриране и отчитане на продажбите чрез фискални устройства, трябва да са съобразени с нормите на чл. 102 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Касовата бележка е документ, регистриращ доставка на стока и услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства съгласно чл. 102, ал. 2 от ЗДДС.
Прилагането на чл.102 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касовите бележки, техническите и функционални изисквания, одобряването, въвеждането в експлоатация, отчитането, сервизът и контролът на фискалните устройства и понятието за търговски обект са регламентирани от министъра на финансите с Наредба № 4 от 1999 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти (обн. ДВ. бр.16/1999г., … посл.изм. ДВ. бр.18/2006г.). Лицата задължени да използват фискални устройства трябва да монтират, въведат в експлоатация и използват фискалното устройство от започването на дейността на обекта съобразно чл. 4, ал. 1 от наредбата. Условията и редът за издаване на фискална касова бележка са регламентиранив чл. 23 от Наредба № 4/1999 г.
Използването в търговски обект на фискални устройства, които не са въведени в експлоатация е в нарушение на Наредба № 4/1999 г. и подлежи на санкция.
Съобразно описаната фактическа обстановка в търговския обект, управляван от Вашето дружество продажби се извършват на касата за заплащане на входни такси и на терминалите за продажби.
Относно приложените документи, следва да имате предвид че при необходимост от издаване на дублиращ бон за извършена продажби се документират по реда определен в Приложение № 1, раздел III към наредбата. Съгласно този ред „в случай на необходимост е допустимо издаването на не повече от един дубликат за всяка касова бележка, означен с надпис “ДУБЛИКАТ“, отпечатан на отделен ред с букви с двойна широчина. Издаденият дублиращ бон е служебен бон.”. При подаване на команда „печат на дублиращ бон” фискален принтер DATECS FP 550-40, одобрен със свидетелство № 256 от 04.04.2002 г., отпечатва дублиращ бон по реда определен в наредбата.
Предвид изложеното на касата за заплащане на входни такси и на касата – терминал за продажби следва да бъдат издавани фискални касови бележки.
Не следва да бъдат издавани фискални касови бележки при депозиране на пари на каса за депозиране на пари, поради което ако сумата, която е депозирана в картата не е изчерпана от клиента, няма пречка, същата да му бъде възстановена. За възстановената сума не следва да се издава касова бележка за сторниране, доколкото във фискалните устройства се отразяват единствено суми от извършени продажби.
За доказване на извършен разход, следва към издаваните фактури да бъдат прилагани съответните фискални касови бележки, издадени на каса – за заплащане на входни такси икаса – терминал за продажба.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/СТ.МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар