ППЗДДС, чл.113, aл. 3,ЗКПО, чл.204, т. 3

2729/28.10.2008 г
ППЗДДС,чл.113, ал.3
ЗКПО, чл.204, т.3
Посочвате, че фирмата Ви е регистрирана по ЗДДС, с предмет на дейност международен автомобилен транспорт, като в момента осъществява и вътрешно общностен транспорт на стоки. Във връзка с тази си дейност извършва различни разходи, документирани с фактури с включен ДДС по ставката на съответната страна.
Поставяте следните въпроси:
1.Трябва ли фактурите, да се отразяват в дневника за покупки в колона 9 – ДО, ВОП без право на ДК;
2.Има ли специален ред за описване на тези фактури и подаване на информация до НАП, във връзка с насрещни проверкипри възстановяване на ДДС;
3.Има ли дружеството право на приспадане на ДК за разходите по експлоатацията и поддържането /гориво, резервни части, такси, автомивки и др./ на личен автомобил /6+1/, който искате да използвате за дейността на фирмата си?Подлежат ли на облагане по чл.204, т.3 от ЗКПО тези разходи?
С оглед изложеното в запитването и относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС,изразяваме следното становище:
В чл.124, ал.1 от ЗДДС са посочени регистрите, които регистрираните по ЗДДС лица следва да водят задължително:
– дневник за покупките;
– дневник за продажбите
Предвид ал.6 на чл.124 от ЗДДС видът, съдържанието и изискванията към регистрите, както и редът и начинът на отразяването на документите в тях се определят с правилника за прилагане на закона.
Съгласно чл.113, ал.3 от ППЗДДС регистрираните лица следва да изготвят регистъра “Дневник за покупките“ по образец – приложение № 11, независимо от вида и формата на водене на счетоводството.
В ал.4 на чл.113 от ППЗДДС е посочено, че регистрираните лица предоставят информацията по ал. 1 и на магнитен или оптичен носител, респективно по електронен път по параметри и изискванията към структурата на файловете, определени в приложение № 12.
Считаме, че получените от Вас покупни фактури, издадениот страни членки следва да отразите в колона №9 на Дневника за покупки – ДО и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл.82, ал.2-5 ЗДДС и вносът без право на ДК или без данък, както и вПриложение №12 на ППЗДДС, в клетка с № 01-30.
Относно правото на приспадане на ДК за разходите по експлоатацията и поддържането /гориво, резервни части, такси, автомивки и др./ на личен автомобил /6+1/ следва да имате предвид разпоредбата на чл.69 от ЗДДС, както и визираните в чл.71 отЗДДС условия за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит.
Предвид разпоредбата на чл.204, т.3 от ЗКПО, с данък върху разходите се облагат разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност.
Съгласно чл.215, ал.1 от ЗКПО данъчната основа за определяне на данъка върху разходите по чл. 204, т. 3 от ЗКПО са начислените през календарния месец разходи за поддръжка, ремонт и експлоатация на превозни средства, намалени с начислените приходи от застрахователни обезщетения, свързани с превозното средство, до размера на извършените разходи за ремонт, за които се отнася обезщетението.
Предвид ал.2 на чл.215 от ЗКПО когато с превозни средства се извършва едновременно дейност по занятие и управленска дейност, при определяне на данъчната основа по ал. 1:
1. разходите за експлоатация се отнасят към управленската дейност на база на изминатите за тази дейност километри през текущия месец;
2. разходите за поддръжка и ремонт се отнасят към управленската дейност на база на изминатите за тази дейност километри към общите изминати километри от съответното превозно средство за последните 12 месеца, включително текущия месец.
В ал.3 на същия член е посочено, че когато основата за облагане по ал.1 е отрицателна величина, тя се приспада последователно от данъчната основа за следващите месеци.
Горепосочените разпоредби са приложими при сключен договор за наем по реда на ЗЗД.

Оценете статията

Вашият коментар