данъчен режим на доставка на стоки, превозвани от място на територията на България до Швеция, по която получател е македонско дружество.

2617/16.12.2009
Чл.17, ал.2 ЗДДС
Относно: данъчен режим на доставка на стоки, превозвани от място на територията на България до Швеция, по която получател е македонско дружество.
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Териториална дирекция на НАП гр.Ш с вх. №год., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В с писмо вх. №год., изразявампринципно становище, съобразено с действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.
В писмото сте изложили следната фактическа обстановка:
Въз основа на сключен договор за продажба на стоки с македонска фирма, транспортирате стоките от България до Швеция, където се намира крайният им получател – контрагент на македонската фирма. Митическите органи Ви отказват оформянето на ЕАД за стоките, които напускат страната с аргумента, че същите не са предназначени за Македония и не преминават през българо-македонската граница. Доставката до македонския Ви клиент документирате с фактура, а в придружаващия стоката транспортен документ записвате данните на шведското лице – краен получател на стоката.
С оглед посочените в запитването обстоятелства, поставяте въпрос за приложимите разпоредби на ЗДДС по отношение доставката на стоки.
За определяне данъчния режим на доставка на стоки от съществено значение е да се установи мястото на изпълнението й, съобразно разпоредбите на чл.17 от ЗДДС. При доставка на стоки, които се изпращат или превозват от доставчика, получателя или от трето лице, мястото на изпълнение на доставката на основание ал.2 на посочената законова разпоредба е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът и към получателя.
Доставката на стоки, които се превозват от място на територията на страната до трета страна или територия е с място на изпълнение територията на Р България и на основание чл.12 от ЗДДС е облагаема доставка. За да се приложи нулева ставка на данъка по отношение на такава доставка е необходимо да са изпълнени визираните в чл.28 от ЗДДС изисквания, а именно:
– доставчикът да прехвърля право на собственост или друга вещно право върху стоката т.е. да е налице доставка по чл.6 от закона;
– стоката да се превозва от място натериторията на страната до територията на трета страна или територия от или за сметка на доставчика;
или
– стоката да се превозва от място на територията на страната до територията на трета страна или територия, от получателя или за негова сметка, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната.
Когато доставката на стоки отговаря на законовите изисквания, доставчикът удостоверява наличието на горепосочените обстоятелства със следните документи,регламентирани в чл.21, ал.1 от ППЗДДС:
– заверена от изходно митническо учреждение писмена митническа декларация, в която е вписан като износител на стоките;
– фактура за доставката;
– документ за превоза на стоките.
По отношение изложената в запитването фактическа обстановка, въпреки че се прехвърля право на собственост или други вещни права върху стоки на лице от Македония, която представлява трета страна, по смисъла на §1, т.4 от ДР на ЗДДС, автомобилният транспорт на стоките се извършва от място на територията на България до територията на Швеция – държава членка на Общността, съгласно §1, т.1 от ДР на закона, с оглед на което считаме, че разпоредбата на чл.28 от ЗДДС е неприложима.
По силата на чл.17 , ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставката на стоки, транспортирани до контрагент на македонския Ви клиент в Швеция е на територията на страната и на основание чл.12 от ЗДДС доставката подлежи на облагане с данъчна ставка 20 на сто.

Оценете статията

Вашият коментар