ППЗДДС, чл.15,ЗДДС, чл.26, aл. 2,ЗДДС, чл.26, aл. 3

Изх. №53-04-204/30.03.2016 г.
ДДС, чл.26, ал.2
ДДС, чл.26, ал.3
ППЗДДС, чл.15
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване,…. във връзка с прилагането разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„..” ЕООД извършва доставки на недвижими имоти на клиенти. В зависимост от хода на преговорите с тези клиенти, таксите по прехвърляне на собствеността върху имотите (местен данък, такса вписване и нотариална такса) са за сметка на купувача, заплащат се по равно, или са за сметка на продавача. В много от случаите таксите по прехвърляне на собствеността върху имотите са за сметка на продавача.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли данъчната основа на сделките с недвижими имоти да се увеличава с данъците и таксите, свързани с прехвърляне на собствеността, ако те не са поискани от продавача?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. На основание чл. 26, ал. 3, т. 1 от ЗДДС така определената данъчна основа се увеличава с всички други данъци и такси, в т.ч. акциз, когато такива са дължими за доставката.
По силата на чл. 15 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), изм. – ДВ, бр. 8 от 2016 г., в сила от 29.01.2016 г. данъчната основа по чл. 26 и 27 от закона се увеличава с дължимите за доставката данъци и такси, когато са налице едновременно следните условия:
-платени са от името и за сметка на доставчика;
-поискани са от доставчика.
Предвид цитираните разпоредби, данъчната основа на доставката на недвижимия имот се увеличава с платените от името и за сметка на доставчика данъци и такси, дължими във връзка с тази доставка, когато са поискани (фактурирани) от доставчика на получателя.
При условие, че „..“ ЕООД, в качеството му на доставчик е платил дължимите за доставката данъци и такси от свое име и за своя сметка, и не е поискал същите да бъдат възстановени от купувача следва да се приеме, че не възникват основания за прилагане на чл. 15,т. 1 от ППЗДДС. При наличие на посочените обстоятелства доставчика не би следвало да включва в данъчната основа на доставката данъците и таксите, свързани с прехвърляне на недвижимия имот, които са платени от негово име и за негова сметка, ако не са поискани за възстановяване от купувача.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар