ППЗДДС, чл.79, aл. 8

2_326/23.02.2012 г.
чл.79, ал.8 от ППЗДДС
Посочвате, че дружеството Ви се занимава с износ на дървен материал. На 30.01.2012 г. прави износ на част от договорено количество за Турция, на стойност 5 000 евро. На 07.02.2012 г. получателят превежда сума, в размер на 12 000 евро. За сумата от 7 000 евро, която се явява аванс е издадена фактура, в срока по чл.79, ал.8 от ППЗДДС. Предстои износ за сумата от 5 250 евро, а в последствие и за останалото количество.
Поставяте следните въпроси:
1.Как следва да се документира данъчното събитие /износа/ за 5 250 евро, в предвид, че съгласно чл.79, ал.8 от ППЗДДС, когато авансовите плащания са за цялата стойност на доставката и вече са издадени фактури при получаването им.фактура не се издава?
2.Може ли да се счете, като изменение на данъчната основа факта, че количеството което се изнася е в по-ниска данъчна основа от това, за което вече е издадена фактура за аванса и да е основание за издаване на КИ към нея?
3.Тъй като авансовата фактура /както и кредитното известие ако се издаде/ не съдържа информация за точното количество и вида на стоката, която се изнася, какви документи трябва да се представятза изготвянето на митническа декларации/?
4.Следва ли да се издаде фактура при осъществяване на износа, в която са отразени точните количества, вида на стоката за стойност 5 250 евро и е приспаднат част от аванса в размер на 5 250 евро, т.е. фактура с нулева данъчна основа?
Във връзка с изложената в запитването фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното становище:
Разпоредбата на чл.79, ал.8 от ППЗДДС дава възможност да не се издава фактурав случаите, когато за доставката са извършени авансови плащания за цялата стойност на доставката и за които вече са издадени фактури при получаването им, но по преценка на лицето фактура може да бъде издадена.
Съгласно чл. 21, ал.1от ППЗДДС, когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
2. фактура за доставката;
3. документ за превоза на тези стоки.
В конкретния случай, предвид гореизложеното, за доказване на износа, в размер на 5 250 евро, би следвало да се издаде фактура за доставката, от която да е видно вида, количеството и стойността на стоката, макар същата да е с нулева стойност.
При осъществяване на износ на дървен материал за Турция за сумата 5 250 евро, при авансово платена сума от 7 000 евро, считам, че не е налице основание за издаване на кредитно известие по чл.115, ал.1 от ЗДДС, за разликата, т.к. не е налице изменение на данъчната основа на доставката, предвид посоченото в запитването, че в последствие ще се осъществи износ и за останалото количество дървен материал.

Оценете статията

Вашият коментар