ППЗДДС, чл.83, aл. 1,ЗДДС, чл.131, aл. 1

5 20-00-334/08.10. 2012 г.
ДДС, чл.131, ал.1
ППЗДДС, чл.83, ал.1

Фактическата обстановка, изложена в писмото е следната:
ООД е ипотекарен длъжник в изпълнително производство по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Лицето е регистрирано по ЗДДС на 21.10.2008 г.В публичния бюлетин на регистрираните по ЗДДС лица е отразено, че дружеството е дерегистрирано по ЗДДС. Изпълнението е насочено към недвижим имот /търговски обект /, който е придобит от дружеството чрез покупка от физическо лице. Нотариалният акт е издаден 2009 г.Според нотариалния акт продавачът се е легитимирал с документ за собственост от 2005 г. Към настоящият момент обектът е част от сграда, която не е „нова” по смисъла на § 1, т.5 от ДР на ЗДДС. Длъжникът ООД към момента не е регистриран по ЗДДС. Твърди, че публичната продан на основание чл.45, ал.7 от ЗДДС следва да се третира като облагаема доставка, тъй като началната цена надхвърля размера на облагаемия оборот по чл.96, ал.1 от ЗДДС и счита, че за него ще възникне задължение да се регистрира по ЗДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се начисли ДДС при публичната продан в описания случай?
2. Ако се издаде документ по чл.83 от ППЗДДС, какъв идентификационен номер по ЗДДС на длъжника следва да се посочи, след като не е регистрирано по ЗДДС лице. Следва ли да се изчака регистрацията на лицето по ЗДДС и след това да се издаде документ по чл.131 от ЗДДС?
3. Ще може ли купувачът на имота, който е предмет на публична продан да ползва данъчен кредит за закупения имот?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.131, ал.1 от ЗДДС в случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) или на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) или при продажба по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) или на чл.60 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в обхвата на която работи публичният изпълнител;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра-за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т.2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т.2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Видно от посочения текст, разпоредбата на чл.131, ал.1 от ЗДДС е приложима само в случаите, когато длъжникът е регистрирано лице по ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл.371, ал.5 от ГПК собствеността преминава върху купувача от датата на постановлението за възлагане на вещта. Следователно към този момент трябва да е налице изискването на регистрация по ЗДДС на длъжника. Когато това изискване не е налице, отпада и задължението по чл.131 от ЗДДС за начисляване на данъка по продажбата.
Наличието или липсата на регистрация по ДДС се преценява към датата на издаване на постановлението за възлагане на имота – датата на възникване на данъчно събитие съгласно чл.25, ал.2 от ЗДДС.
В случай, че към датата на образуване на производството по принудително изпълнение длъжникът не е бил регистриран по ЗДДС, но с извършването на продажбата на вещи чрез публична продан, натрупа облагаемия оборот по чл.96, ал.2 от ЗДДС, по силата на чл.96, ал.1 от ЗДДС за него ще възникне задължение за регистрация по ЗДДС. Съгласно чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000,00 лева или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В конкретния случай заявлението за регистрация следва да се подаде в 14-дневен срок от изтичане на месеца, през който дружеството достигне облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС, чрез извършването на публичната продан.
По втори въпрос:
Документирането на доставки на стоки и услуги при публична продан по ДОПК и ГПК, както и при продажба по ЗОЗ и ЗКИ е регламентирано в чл.83 от ППЗДДС. Посочената разпоредба, указва реда за издаване на документ задоставки на стоки и услуги при публична продан.
Разпоредбата на чл.83, ал.1 от ППЗДДС е приложима в случаите, когато са налице предпоставките, предвидени в чл.131, ал.1 от ЗДДС.
Предвид изложените в писмото факти и обстоятелства в случая предвиденото в чл.131, ал.1 от ЗДДС условие – длъжника да е регистриран по ЗДДС няма да е налице към датата на прехвърляне на собствеността върху имота. В тази връзка към настоящия момент не следва да се издавадокумент по чл.83, ал.1 от ППЗДДС.
По трети въпрос:
По смисъла на чл. 68, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС, данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за получени от него стоки или услуги по облагаема доставка, както и за извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка. Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Предвид гореизложеното, за да е налице право на приспадане на данъчен кредит е необходимо доставчика ООД да е регистрирано лице по ЗДДС към момента на прехвърляне на собствеността на вещта върху купувача и недвижимия имот да се използва за целите на извършваните от лицето /купувач/облагаеми доставки.
Следва да се има предвид разпоредбата на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС, съгласно която правото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите са предназначени за извършване на освободени доставки.

Оценете статията

Вашият коментар