ППЗДДС, чл.84,ЗДДС, чл.26, aл. 2

2_1675/11.11.2011 г.
ЗДДС чл. 26, ал.2
ППЗДДС чл.84
Отправили степисмено запитване,в което сте изложили следната фактическа обстановка:
Транспортна фирма транспортира и транзитира стоките Ви пристигащи от чужбина.
Служител на транспортната фирма неправилно определя митнически кодове съгласно Митническата тарифа, поради което Митницата задържа и в последствие конфискува една част от пратката Ви. В извънсъдебно споразумение управителя на транспортната фирма приема да изплати стойността на задържаната от митниците стока, като обезщетение за претърпените от Вас имуществени вреди. Негово изрично искане е да издадете фактура за неустойка от обезщетителен характер, с цел да обективирате това плащане.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
Правомерно и законосъобразно ли е издаването на фактура за неустойка от обезщетителен характер и следва ли да се начисли ДДС в нея?
Съгласно чл. 26, ал.2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер. При преценка дали определена лихва или неустойка следва да бъде обложена с ДДС, във всеки конкретен случай следва да се извършва също и преценка на характера на лихвата или неустойката. По своята правна същност лихвите и неустойките могат да бъдат разделени на такива с обезщетителен (компенсаторен) или със санкционен характер. С обезщетителен характер са тези неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, вследствие неизпълнение на задълженията от другата страна. Съгласно чл. 92 от Закона за задълженията и договорите, неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението, без да е нужно те да се доказват. Кредиторът може да иска обезщетение и за по-големи вреди. Неустойките със санкционен характер, т.е тези, които са уговорени като допълнителна санкция (в допълнение към тази, която компенсира неизпълнението на договора и представляват заместваща престация), се включват в данъчната основа.
В случай, че неустойкатаописана в запитването Ви, има за цел да Ви обезщети за вредите от неизпълнението на договора и е заместваща престация на задържаната от митниците стока,се касае за неустойка с обезщетителен характер, върху която не следва да се начислява ДДС. На основание чл.84 от ППЗДДС за документирането на неустойки с обезщетителен характер не се издава данъчен документ /фактура/, а същите се документират с издаване на документ, удостоверяващ плащането им..

Оценете статията

Вашият коментар