Право на данъчен кредит при получени услуги, свързани с образование;

ОТНОСНО: Право на данъчен кредит при получени услуги, свързани с образование;

В отправеното запитване сте посочили, че представляваното от Вас дружество има сключен договор за финансиране по програма на ЕС № ESF-2116-06-11007, схема BG051PO001-2.1.16 „Квалификационни услуги и обучения за заети лица – фаза 3”. В рамките на одобрения бюджет сте извършили разходи в размер на 18900 лв. за „Провеждане на обучение по ключова компетентност – английски език”. За горепосочените разходи сте получили две фактури от дружеството – изпълнител, което не е начислило данък за същите на основание чл. 41, т. 1, б.”а” от ЗДДС, и е посочило това основание в издадените от същото фактури. Посочвате, че дружеството – изпълнител на същите услуги е лицензирано по ЗПОО с лицензия № 201112929 на НАПОО и е включено в списъка на доставчиците по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. В отговор на Ваше искане за плащане от финансиращия орган по програмата сте получили отказ от същия, като същият се аргументира с твърдението, че проведеното обучение не може да се третира като освободена доставка на основание писмо МФ 12-00-121/26.06.2012 г.
Въпросите, които сте отправили в горецитираното запитване са следните:
Има ли законово основание за твърдението от страна на Агенцията по заетостта, че доставката на обучение по английски език не е освободена доставка по смисъла на ЗДДС.
В случай, че доставчикът коригира издадения от него документ като начисли данък върху добавената стойност, ще има ли право на данъчен кредит по същата доставка дружеството – получател.
Желаете също така да ви бъде предоставено копие от Писмо 12-00-121/ 26.06.2012 г. на МФ.
Във връзка с поставените от Вас въпроси в запитването, изразяваме следното становище.
По смисъла на чл.41, т.1, б.”а” от материалния закон, за освободена доставка се счита услугата по обучение за придобиване на ключови компетентности, предоставено от доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно – посветни или научни институции. Поради което считаме, че когато са изпълнени условията на чл.41, т.1, б. „а” от Закона за данък върху добавената стойност, ще следва да е на лице доставка, свързана с образование и като такава ще се счита за освободена по силата и смисъла на същата законова разпоредба.
Съгласно разпоредбата на чл.10, ал.1, т.4 от Закона за националната агенция по приходите, Изпълнителният директор дава задължителни указания на органите на агенцията за единното прилагане на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията.
Предвид горепосоченото, считаме, че органите на НАП не са компетентни да изразяват становище относно документи, издадени от други институции, в случая на Вашето запитване – Агенцията по заетостта.
По отношение на втори въпрос, основанията за ползване на данъчен кредит от данъчно задължено лице, регистрирано по материалния закон, са посочени в разпоредбите на Глава седма от Закона за данък върху добавената стойност.
Съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 4 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс, указанията за единното прилагане на законодателството, както и всички отговори или становища с общ методологичен характер относно данъците или задължителните осигурителни вноски се публикуват. Публикуването се прави в интернет страницата на съответната администрация, като може да бъде направено и публикуване в пресата или по друг общодостъпен за задължените лица начин.

Оценете статията

Вашият коментар