Право на данъчен кредит за автомобил със сертификат от производителя N1“;

ОТНОСНО:Право на данъчен кредит за автомобил със сертификат от производителя „N1“;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, дружеството което представлявате предстои да закупи нов товарен автомобил марка Porsche Macan с брой места за сядане „4+1“, притежаващ заводски сертификат “N1“, от доставчик – лице регистрирано на територията на Република България.
В тази връзка сте поставили следните въпроси:
1.Има ли представляваното от Вас дружество право на данъчен кредит при покупката на съответния автомобил?
2.Има ли дружеството право на данъчен кредит за разходите, свързани с експлоатацията и поддръжката на автомобила?
Във връзка с изложената фактическа обстановка в запитването и поставените въпроси, и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност и Правилника за неговото прилагане, изразявам следното принципно становище.
Съгласно разпоредбите на чл.70, ал.1, т.4 и т.5 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69 от ЗДДС, когато е придобит или внесен лек автомобил или мотоциклет, както и когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. Изключенията от това правило са регламентирани с ал.2 на чл.70 от Закона.
За целите на ЗДДС, в параграф 1, т.18 от ДР на същия нормативен акт е дадено определение на понятието лек автомобил, съгласно което, “лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава пет. Не е лек автомобил автомобилът, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. В материалния закон няма легални дефиниции на понятията “товарен автомобил“ и“автомобил, предназначен за превоз на товари“.
За да се прецени дали е налице право на приспадане на данъчен кредит за начислен ДДС за придобит или внесен автомобил, съответно за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на автомобила, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали, следва да се установи дали автомобилът е лек по смисъла на §1, т.18 от ЗДДС и дали попада в ограничението на чл.70 от същия закон. При тази преценка се вземат предвид относимите за това доказателства – свидетелство за регистрация и/илисертификат за съответствие от производителя на автомобила. Обръщаме внимание, че в тази връзка е издадено и становище на Изпълнителния директор на НАП с изх.№ 20-00-158/28.07.2014г., скоето можете да се запознаете на интернет страницата на НАП.
В конкретния случай посочвате, че автомобилът, който предстои да закупи дружеството е товарен, категория „N1“. За доказване на това обстоятелство, ако притежавате необходимите документи – свидетелство за регистрация и/или сертификат за съответствие от производителя на автомобила, считаме, че същият няма да попадне в обхвата на дефиницията, дадена в текста на Параграф 1, т.18 от ДР на ЗДДС за „лек автомобил“. В този случай, за начисления данък върху добавената стойност за доставката на автомобила, както и за консумативите по неговата поддръжка, ремонт и експлоатация по аргумент за противното на чл.70, ал.1, т.4 и 5 от Закона ще е налице право на приспадане на данъчен кредит.
Следва да имате предвид, че при съмнение относно техническите характеристики на автомобила, може да бъде възложена експертиза за определяне на вида му – лек или товарен.
В запитването не сте посочили за какво ще бъде използван съответния автомобил от дружеството. В тази връзка, считам, че за да възникне правото на данъчен кредит за покупката на автомобила, както и за разходите за експлоатацията, ремонта и поддръжката на същия, е необходимо да се докаже, че автомобилът се използва за целите на извършваните от дружеството облагаеми доставки, съгласно изискванията на чл.69, ал.1 от материалния закон.
Обръщам внимание, че в случаите в които автомобилът се използва за цели, различни от независимата икономическа дейност на дружеството или за лични нужди на данъчно задълженото лице, на собственика, на работниците и служителите съгласно разпоредбата на чл.9, ал.3 от Закона, считаме, че е налице безвъзмездна, приравнена на възмездна – облагаема доставка на услуга по предоставянето за ползване на автомобила. Данъчната основа на тази доставка следва да бъде определена съгласно разпоредбата на чл.27, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност.

Оценете статията

Вашият коментар