право на данъчен кредит за доставка на стоки, закупени и потребени извън територията на страната

1_20-27-136/26,07,2007
чл.68, ал.1 от ЗДДС
относно: право на данъчен кредит за доставка на стоки, закупени и потребени извън територията на страната
Уважаеми г-н …….,
Във връзка с Ваше запитване постъпило в Дирекция „ОУИ” Бургас, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.68, ал.1 от ЗДДС данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за:
1. получени от него стоки или услуги по облагаема доставка;
2. извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка;
3. осъществен от него внос;
4. изискуемия от него данък като платец по глава осма “Начисляване и внасяне на данъка“
Когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Видно от разпоредбата на чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС лицето има право да приспада като данъчен кредит само :
-данък по повод на доставки на стоки и услуги, които доставчи-кът му е доставил или предстои да му достави
-доставчикът е регистрирано лице по ЗДДС
Във връзка изложеното, ДЗЛ има право да приспада ДК само по фактури, издадени от регистрирани лица по ЗДДС в Република България, но не и от такива, регистрирани в други държави членки. Условията за упражняване на данъчен кредит са посочени в чл.71 от ЗДДС.

Данъкът върху добавената стойност, платен от български фирми и техни представители на територията на страните от Европейската общност, се възстановява по начин, идентичен на възстановянето на данъка, заплатен при придобиването на стоки или услуги у нас от чуждестранни лица. За случаите, при които данъчно задължени лица, установени в дадена държава членка, са придобили стоки и услуги в друга държава членка с начислен ДДС (например при зареждане на гориво от фирмите превозвачи, върху разходите за хотел при командировки и т.н) в законодателствата на отделните държави са предвидени специални правила, различни от общия ред.
Правилата, по които се извършва възстановяването на данъка на чуждестранните лица, установени в държава членка различна от тази, в която той е начислен, са регламентирани в Осма директива – 79/1072/ЕЕС от 06.12.1979 г. В съответствие с този регламент е възприет механизъм, според който държавата, обложила съответните стоки и услуги възстановява начисления ДДС въз основа на подадено искане от лицето.
На възстановяване подлежи и данъкът (ДДС или подобен данък), заплатен и в държави извън Общността, с които ЕС има сключени споразумения за реципрочност при възстановяването му. Правилата за възстановяването на данъка за лица, установени извън територията на общността, са определени от регламента на Тринадесета директива 85/850/ЕЕС от 17.11.1986 г.

Оценете статията

Вашият коментар