право на данъчен кредит за получени стоки и услуги в изпълнение на проект Социално предприятие – Обществена пералня”, финансиран по Оперативна програма Развитие на човешките ресурси”.

897/14.06.2012
Чл.69 ЗДДС
Относно: право на данъчен кредит за получени стоки и услуги визпълнение на проект „Социално предприятие – Обществена пералня”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
В писмено запитване, постъпило в Териториална дирекция на НАП …., офис…. с вх. № …….., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …. с писмо вх. № …..г., е изложена следната фактическа обстановка:
Община А е бенефициент по договор за безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект „Социално предприятие – Обществена пералня” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Целта на проекта е създаване на социално предприятие – обществена пералня, с изразен социален ефект спрямо лица от уязвими групи и е насочен към подобряване на жизненото им равнище чрез осигуряване на заетост. Предприятието ще прерасне в общинско и ще се издържа от стопанската си дейност като второстепенен разпоредител на общината.
Основните дейности по проекта са свързани с ремонт, оборудване, информираност, публичност, материално-техническо обезпечение и назначаване на лица от целевите групи.
Поставен е следния въпрос: Възниква ли право на данъчен кредит за закупените стоки и услуги по проекта при условие, че Община А е регистрирано по ЗДДС лице и предприятието ще осъществява стопанска дейност?
Съобразявайки относимите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразяваме принципно становище по поставения въпрос.
С данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна доставка на стока или услуга с място на изпълнение на територията на страна, извършена от регистрирано по ЗДДС лице – доставчик. Приложимата данъчна ставка зависи от данъчния режим на облагаемата доставка и може да бъде 9 на сто, 20 на сто или 0 на сто. Освободени от облагане с ДДС са доставките, визирани в Глава четвърта на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/. Доставките и дейностите, за които лицето не е данъчно задължено по смисъла на чл.3 от ЗДДС са извън обхвата на закона, но се отразяват в дневника за продажби като освободени доставки /чл.113, ал.16 от ППЗДДС/. За общините това са всички извършвани от тях дейности и доставки в качеството им на орган на местната власт, включително когато се събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности.
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС с право на данъчен кредит са тези доставки на стоки и услуги, които регистрираното по ЗДДС лице използва за извършване на облагаеми доставки. За стоките и услугите, предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от закона, за безвъзмездни доставки или за доставки и дейности, различни от икономическата дейност на лицето не възниква право на приспадане на данъчен кредит /чл.70, ал.1, т.1 и т.2. от ЗДДС/.
С Постановление № 62 на Министерския съвет от 21.03.2007г. са приети национални правила за допустимост на направените от бенефициентите на безвъзмездна финансова помощ разходи по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз. Според §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на постановлението „възстановим данък добавена стойност” е сумата от платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по този закон, включително когато, като е имало това право, не го е упражнило по реда на закона”.
Във връзка с третирането на данъка върху добавената стойност като допустим разход за финансиране от Оперативните програми е издадено указание № 91-00-502/27.08.2007г. на Министерството на финансите, където в т.11 и т.12 е посочено в кои случаи и при наличие на какви обстоятелства начисления на изпълнителя на проекта данък върху добавената стойност ще се счита за възстановим по смисъла на §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на ПМС № 62 и кога заневъзстановим т.е. за допустим разход за финансиране от Оперативните програми.
Когато бенефициентът на безвъзмездна финансова помощ е регистрирано по ЗДДС лице, доставчикът на стоките и услугите, закупени в изпълнение на проекта е регистрирано по ЗДДС лице и стоките и услугите се използват от бенефициента за извършване на възмездни облагаеми доставки, за които на основание чл.69 от ЗДДС възниква право на приспадане на данъчен кредит, начисленият му данък върху добавена стойност за придобитите стоки и услуги се счита за възстановим данък. В този случай бенефициентът може да упражни правото си на приспадане за данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало или в един от следващите 12 данъчни периода.
За по-детайлно запознаване с критериите за определяне на категорията на данъка върху добавената стойност Ви изпращаме Указание № 91-00-502/27.08.2007г. на Министерството на финансите.

Оценете статията

Вашият коментар