постъпило от клиент на дружеството искане за възстановяване на ДДС по сделка за покупко-продажба на нов автомобил.

877/08.11.2016
Чл.7, ал.2 ЗДДС
Чл.53, ал.1 ЗДДС
Чл.116, ал.3 ЗДДС
Относно: постъпило от клиент на дружеството искане за възстановяване на ДДС по сделка за покупко-продажба на нов автомобил.
В писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – ….. с вх. № ………..2016г. сте изложили следната фактическа обстановка:
На основание поръчка от ………16г. и договор за продажба на автомобил № …………2016г., клиентът Х.В.Ц. е придобил от „К“ ЕООД, нов лек автомобил марка Toyota, модел Corolla Sedan 1.VVT 6MT Lana, с номер на шаси ………. На клиента е издадена данъчна фактура № …………..2016г. за сумата …………….лв. с ДДС. Сумата е постъпила в пълен размер по сметка на „К“ ЕООД. Клиентът не е декларирал желанието си да не заплаща ДДС по гореспоменатата сделка. На ……..2016г. с приемо-предавателен протокол автомобилът е предаден нерегистриран, с пълен комплект налични документи на пълномощника на г-н Ц. – И.С.К.. На ………2016г. е получено обаждане от клиента, в хода на което се установява, че автомобилът е транспортиран до Германия с личен транспорт, където е бил деклариран и регистриран. Клиентът е получил уведомление от Данъчна служба Н.З. за дължим ДДС за превозното средство, който е заплатил. Г-н Ц. е предоставил копия от наличната при него документация, на база която настоява ДДС заплатен в Р България да му бъде възстановен.
С оглед приложените към запитването документи: издадена от дружеството фактура за продажба на МПС с начислен ДДС, договор за продажба на МПС, приемо-предавателен протокол, пълномощно за транспортиране на автомобила, удостоверение за деклариран данък за придобиването на МПС от данъчна служба Н.З., документ за платен данък с бенефициент данъчна служба Н.З., регистрационен талон на МПС от община Н. ФРГ, сте поставили въпросотносно данъчния режим на описаната доставката.
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразявам следното становище:
Съгласно чл.7, ал.2 от ЗДДС вътреобщностна доставка е и доставката на ново превозно средство, изпратено или транспортирано от или за сметка на доставчика или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
За целите на ЗДДС „нови превозни средства“ са моторни превозни средства с обем на двигателя над 48 куб.см. или с мощност над 7.2 киловата, предназначени за превоз на пътници или товари, когато към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6 месеца, считано от датата на първата им регистрация, или не са изминали повече от 6000 км. /§1, т.17, б.“в“ от Допълнителните разпоредби на ЗДДС/.
За да е налице вътреобщностна доставка на ново превозно средство е необходимо да са изпълнени кумулативно следните условия:
1. Наличие на възмездност на доставката. Определението за възмездност на доставката следва да се изведе по аргумент на противното от §1, т.8 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, съгласно която „безвъзмездна“ е доставката, при която няма възнаграждение или стойността на даденото многократно надхвърля полученото;
2. Наличие на пряка и непосредствена връзка между транспорта и доставката на новото превозно средство, като следва да се има предвид, че същото трябва задължително да бъде изпратено и транспортът му да започва от територията на страната и да завършва на територията на друга държава членка. ВОД е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият се осъществява от или за сметка на получателя;
3. Задължително условие, което следва да е налице към датата на възникване на данъчното събитие е превозното средство да е „ново“ по смисъла на §1, т.17 от ДР на ЗДДС.
Вътреобщностната доставка на ново превозно средство подлежи на облагане с нулева ставка на данъка /чл.53, ал.1 от ЗДДС/.
Доколкото по отношение на описаната в запитването Ви доставка са изпълнени посочените условия и са налице данни за декларирано в Германия вътреобщностно придобиване на новото превозно средство, на основание чл.7, ал.2 от ЗДДС за „К“ ЕООД е налице вътреобщностна доставка, облагаема с нулева ставка на данъка.
Законът регламентира, че погрешно съставени документи се анулират и се издават нови. Според чл.116, ал.3 за погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
Ако погрешно съставени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика, за анулирането се съставя протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1.основанието за анулирането;
2.номера и датата документа, който се анулира;
3.номера и датата на издадения нов документ;
4.подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Съставеният протокол се съхранява от издателя и от получателя, а всички екземпляри на анулирания документ се съхраняват при издателя. Отчитането на анулирания документ се извършва от доставчика по ред, посочен в Приложение № 12 към чл.113, ал.4 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар