право на преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък и определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2014 г. на земеделски производител – едноличен търговец

ЗДДФЛ – чл. 48, ал. 6
ЗКПО – чл. 189б; чл. 88; чл. 91;
КСО – чл. 4, ал. 3, т. 4; чл. 6, ал. 8 и ал. 9;
Относно: право на преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък и определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2014 г. на земеделски производител – едноличен търговец
В отговор на направено от Вас запитване,постъпило с вх. № … от 05.12.2014 год. при Дирекция ОДОП – …,Ви уведомяваме за следното:
В отправеното писмено запитване е описана следната фактическа обстановка:
Физическото лице …работи като регистриран земеделски производител. Основната дейност е отглеждане на биологични малини и лавандула. През 2011 г. развивате втора дейност – фотоволтаична централа /ФВЕЦ/, във връзка с която създавате ЕТ „…“, чрез който земеделският производител продължава да осъществява дейността си и до момента. За построяването на фотоволтаичната централа сте кандидатствал за финансиране по европейска програма за развитие на селските райони, мярка 311.
През 2014 г. продавате цялата произведена селскостопанска продукция непреработена – малини и лавандула на цвят, като желаете да се възползвате от правото си на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски производители съгласно чл. 189б от ЗКПО.
С ГДД за 2013 г. ЕТ „…“ декларира прогнозна данъчна печалба в размер на 20 000 лв. и прави тримесечни авансови вноски в размер на 750 лв., като за първите две тримесечия са внесени общо 1500 лв.
Към 31.10.2014 г. реализираната печалба е 338 хил.лв. от извършваните общо 3 дейности:
– Селскостопанска, за която желаете да ползвате правото си да преотстъпвате данък и от която счетоводният резултат е положителен в размер на 326 хил. лв.;
– Търговска -свързана с продажба на преработена селскостопанска продукция, произведена през 2013 г. Счетоводният резултат от дейността е положителен в размер на 10 хил. лв.;
– Дейност от ФВЕЦ, от която счетоводният резултат е отрицателен в размер на 12 хил. лв.;
– Получили стеи текущо финансиране /субсидия/ през 2014 г. в размер на 14 хил. лв.
ЕТ „…“ не очаква други приходи до края на 2014 г., поради което 338 хил.лв. е очакваната печалба за 2014 г. Поради голямото разминаване между прогнозираната и реализираната през 2014 г. печалба, желаете да подадете коригираща декларация за увеличаване на авансовите вноски по реда на чл. 88 от ЗКПО и задавате следните въпроси:
1.Как следва да се определи размерът на авансовата вноска, която трябва да направи ЕТ „…“ за третото тримесечие на 2014 г., като се има предвид, че желаете да се възползвате от правото си на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски производители съгласно чл. 189б от ЗКПО?
2.Кой доход трябва да се има предвид при попълване на Таблици 1 и 2 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2014 г., върху който се дължат осигурителни вноски.
По първи въпрос:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по поставените от Вас въпроси:  
На основание чл. 43, ал. 8 от ЗДДФЛ лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, както и физическите лица в случаите по чл. 29а правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
На основание чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ, данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция при условията за преотстъпване на корпоративен данък по чл. 189б от ЗКПО.
Предвид на това и в съответствие с чл. 83 от ЗКПО, данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък, на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година. Следователно основата за начисляване на авансовите вноски е прогнозна и се прави от самото данъчно задължено лице.
Разпоредбата на чл. 91 от ЗКПО /в сила от 01.01.2013 г./ регламентира, че на данъчно задължените лица, на които се преотстъпва корпоративен данък за текущата година, се преотстъпва и съответната част от определените авансови вноски, пропорционална на размера на преотстъпването.
С §13 от ПЗР към ЗИД на ЗДДФЛ (обн. – дв., бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) е постановено, че за 2014 г. данъчното облекчение по чл. 48, ал. 6 се прилага след постановяване на положително решение от Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи. При условие че Европейската комисия постанови положително решение до 31 март 2015 г., данъчното облекчение може да се приложи за 2014 г. Преотстъпване на авансови вноски за данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 на земеделските производители не се допуска до датата на положителното решение на Европейската комисия.
В същия смисъл е и разпоредбата на § 17 от ПЗР на ЗИДЗКПО и следователно не е допустимо преотстъпване на авансови вноски през 2014 г. до постановяване на положително решение от Европейската комисия.
Тъй като към настоящия момент няма постановено положително решение на Европейската комисия, следва да определите дължимите авансови вноски за 2014 г. по общия реда на чл. 87 от ЗКПО.
Предвид гореизложеното и фактът, че едноличният търговец е данъчно задължено лице по смисъла и на двата данъчни закона – ЗДДФЛ и ЗКПО, за същия възниква правото и възможността да прилага разпоредбата на чл. 88 от корпоративния закон и да подаде декларация за увеличение на авансовите вноски.
Съгласно чл. 88, ал. 1 от ЗКПО лицата могат да подават декларация по образец за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък, като по силата на ал. 2 от същата правна норма увеличението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията. Според разпоредбата на чл. 90, ал. 2 от ЗКПО тримесечните авансови вноски за първото и второто тримесечие се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят, а за третото тримесечие – в срок до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.
Втори въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
“Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители“, според § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на КСО, са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
Условията и редът за регистриране на земеделските производители са регламентирани с Наредба № 3/29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Съгласно чл. 4, ал. 2 (в сила от 06.07.2012 г.) от Закона за тютюна и тютюневите изделия (ЗТТИ) условията и редът за регистрирането на тютюнопроизводителите се определят със същата наредба.
На регистрация подлежат юридически лица, еднолични търговци и физически лица, навършили 18 години, които стопанисват земеделска земя и/или осъществяват производство на земеделска продукция (чл. 3, ал. 1 от Наредба № 3/1999 г.). Всеки земеделски производител физическо лице или едноличен търговец се вписва в регистъра с регистрационен номер, съответстващ на единния граждански номер (ЕГН), а юридическото лице – с единния идентификационен код (ЕИК) по БУЛСТАТ (чл. 5, ал. 1 от Наредба № 3/1999 г.). Идентификационните данни на земеделския производител, които се съдържат в регистъра, включват: за физическо лице или едноличен търговец – единен граждански номер (ЕГН) и единен идентификационен код (ЕИК) по БУЛСТАТ, а за юридическо лице – единен идентификационен код (ЕИК) по БУЛСТАТ (чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредба № 3/1999 г.). Регистрираните земеделски производители или упълномощени от тях лица представят ежегодно в срок от 1 октомври до 28 февруари актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Въз основа на представената информация областна дирекция “Земеделие“ заверява регистрационната карта на земеделския производител за срок до 28 февруари на следващата стопанска година и издава справка, генерирана от регистъра, за декларираната от него дейност (чл. 5, ал. 3 от Наредба № 3/1999 г.). Регистрационната карта заедно с разпечатка или заверени от ОДЗ копия на анкетни карти с анкетни формуляри и издадената справка, генерирана от регистъра, за декларираната дейност като неразделна част от регистрационната карта служи за легитимиране на земеделските производители пред контролните органи и финансиращите институции (чл. 5, ал. 7 от Наредба № 3/1999 г.).
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО и се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).
Задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от КСО – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО, в т.ч. за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО).
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване (чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ).
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 8 от КСО).
Регистрираните земеделски производители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО). “Непреработена растителна и животинска продукция“ по смисъла на § 1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на КСО е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка и преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
При определяне на годишния осигурителен доход не се включват сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет (чл. 3, ал. 3, т. 1 и т. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски).
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Разпоредбата на чл. 56 от Търговския закон определя едноличния търговец като дееспособно физическо лице, вписано в търговския регистър. Поради това, ако едноличният търговец е изпълнил изискванията на § 1, т. 5 от ДР от КСО – произвежда растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и е регистриран по съответния ред, той може да се възползва от режима на социално и здравно осигуряване за земеделските производители и тютюнопроизводители.
От изложеното следва, че при определяне на окончателния размер на осигурителния доход на едноличен търговец, който има регистрация като земеделски производител и освен земеделската дейност извършва и друга дейност, следва да се вземат предвид всички декларирани от него доходи, придобити от дейност като самоосигуряващо се лице, с изключение на доходите от производство на непреработена растителна или животинска продукция и на сумите, получени под формата на субсидии от държавата във връзка с подпомагането на селскостопанската дейност.

Оценете статията

Вашият коментар