Право на приспадане на данъчен кредит.

Относно: Право на приспадане на данъчен кредит.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Дружеството извършва внос от САЩ на фитнес уреди, които впоследствие продава. Фирмата е упълномощена от производителя да извършва гаранционно обслужване на уредите. От САЩ се получават резервни части нужни за гаранционното обслужване, които във фактурата са с нулева стойност, тъй като същите, както и транспортните разходи са за сметка на производителя. Митницата определя митническа облагаема стойност и начислява ДДС.
Зададен е следният въпрос: Има ли дружеството право на данъчен кредит по МД за платеното ДДС или същото следва да се осчетоводи като разход?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 от закона.
В глава седма от ЗДДС е регламентирано възникването и упражняването на правото на приспадане на данъчен кредит, както и ограниченията при ползването му. Последните отпадат в случаите на чл. 70, ал. 2 и 3 от закона.
Доколкото резервните части, влагани в гаранционното обслужване не стават собственост на дружеството Ви, но същото се явява вносител на резервните части, правото Ви на приспадане на данъчен кредит се обосновава с приложението на чл. 70, ал. 3, т. 8 от ЗДДС. Съгласно визираната разпоредба, ограничението на правото на приспадане на данъчен кредит, предвидено за стоки и услуги в хипотезата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, не се прилага за стоките или услугите, използвани във връзка с осъществяване на гаранционното обслужване по чл. 129.
Правото си на приспадане на данъчен кредит можете да упражните, съгласно чл. 71, т. 3 от ЗДДС, ако притежавате митническа декларация, в която дружеството Ви е посочено като вносител и данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар