Право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС.

Относно: Право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Предстои Ви да закупите нов лек автомобил, който ще използвате за транспортните нужди на дружеството – за превоз на товари /100 – 300 кг./. Автомобилът ще е снабден със сертификат за транспортна дейност.
Зададени са следните въпроси:
1. Дружеството има ли право на данъчен кредит за закупения автомобил и за стоките и услугите за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на същия?
2. При условие, че автомобилът се използва и за управленски цели, дружеството има ли право на частичен данъчен кредит?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона, когато:
– е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил /т. 4/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4 /т. 5/
В чл. 70, ал. 2 от ЗДДС са предвидени случаите, в които ограниченията на ал. 1, т. 4 и 5 от същата разпоредба не се прилагат. Според чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 право на ползване на данъчен кредит е налице, когато:
– превозните средства по ал. 1, т. 4, които се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба /т. 1/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1 /т. 4/.
Видно от цитираните разпоредби /чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 от ЗДДС/, право на данъчен кредит е налице по отношение на:
– превозните средства по ал. 1, т. 4, които се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;
-стоките или услугите, които са свързани с поддръжката и експлоатацията на придобит, внесен или нает мотоциклет или лек автомобил, който се използва единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба, по силата на чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4, във връзка с ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС.
Предвид казаното дотук, при условие, че закупеният от дружеството автомобил не се използва за дейностите, посочени в чл. 70, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, за него не възниква право на приспадане на данъчен кредит за автомобила, както и за стоките и услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на същия, на основание чл. 70, ал. 2, т. 4 от закона.
Втори въпрос: В чл. 73, ал. 1 от ЗДДС е предвидено право на приспадане на частичен данъчен кредит от регистрираното лице по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
Съгласно чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
В случай, че автомобилът бъде използван за управленски цели, за него не възниква право на приспадане както на пълен данъчен кредит, така и на частичен данъчен кредит.

Оценете статията

Вашият коментар