Право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС.

Относно: Право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Основната икономическа дейност на дружеството е други персонални услуги неквалифицирани другаде. Дружеството е регистрирано по ЗДДС на основание чл. 100 от закона през м.септември 2010 година. В същото няма назначени лица по трудов договор. Услугите се извършват от едноличния собственик на капитала. Услугите, които извършва дружеството са посредническа дейност между собствениците на автомобили /леки, товарни, селскостопанска техника и др./ и институциите по регистрация на новозакупени МПС, издаване на транзитни номера, бракуване на стари и неупотребявани МПС и други. При извършване на услугите едноличният собственик контактува със собствениците на МПС /физически лица, юридически лица, банки – собственици на лизингови автомобили и др./, институциите, които осъществяват регистрацията на МПС /КАТ и др./, доставчици на материали, услуги, оборудвания и други. За нуждите на дружеството е закупен лек автомобил Фолксваген Бийтъл. Посоченият автомобил не се използва за управленска дейност, а за основната дейност – за извършване на посочените услуги по регистрация на МПС, т.е. използва се за извършване на облагаеми доставки по смисъла на ЗДДС, за които услуги се начислява и внася дължимият ДДС в срок.
Зададен е следния въпрос: При така изложената фактическа обстановка и имайки предвид чл. 69 от ЗДДС, дружеството има ли право на данъчен кредит за закупеното гориво, резервни части, консумативи, ремонтни услуги и други?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона, когато:
– е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил /т. 4/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4 /т. 5/
В чл. 70, ал. 2 от ЗДДС са предвидени случаите, в които ограниченията на ал. 1, т. 4 и 5 от същата разпоредба не се прилагат. Според чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 право на ползване на данъчен кредит е налице, когато:
– превозните средства по ал. 1, т. 4 се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба /т. 1/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1 /т. 4/.
Видно от цитираните разпоредби /чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 от ЗДДС/, право на данъчен кредит е налице по отношение на стоките или услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на придобит, внесен или нает мотоциклет или лек автомобил, който се използва единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба, по силата на чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4, във връзка с ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС.
Предвид казаното дотук и с оглед изложеното в запитването, в конкретния случай закупеният от дружеството автомобил не се използва за дейностите, посочени в чл. 70, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, и следователно не е налице право на приспадане на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на същия на основание чл. 70, ал. 2, т. 4 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар