право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС, препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП – ………., офис ………..

В Дирекция ”ОДОП” – ……….. постъпи писмено запитване с вх. № ………./30.06.2014 г., относно право на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС, препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП – ………., офис ………..
В запитването е зададен следния въпрос: Дружеството има ли право на данъчен кредит по фактура, в която не са трайно вписани данните на доставчика?
Съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразявам следното становище:
Упражняването на право на приспадане на данъчен кредит поначало е подчинено, от формална гледна точка, на притежаването на данъчен документ с определени реквизити oт страна на регистрираното лице – получател по доставка.
Правото на приспадане на данъчен кредит е налице, когато са изпълнени изискванията на чл. 68 и чл. 69 от ЗДДС и не са налице ограниченията по чл. 70 от закона. Съгласно чл. 71, т. 1 от ЗДДС, условие за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, е лицето да притежава данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и 115, в който данъкът е посочен на отделен ред – по отношение на доставки на стоки или услуги, по които лицето е получател.
Видно от текста на цитираната норма, за да упражните право на данъчен кредит е необходимо да притежавате фактура, съставена в съответствие с изискванията на чл. 114 от ЗДДС и чл. 78 от ППЗДДС.
Съгласно чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС, бланките на фактурите и известията към тях, издавани от регистрирани по закона лица на основание, различно от регистрация по чл. 99,чл. 100, ал. 2 и чл. 152 от закона, трябва да съдържат трайно вписани при отпечатването:
1. пореден номер
2. гриф “оригинал“ на първия екземпляр
3. наименование, идентификационен номер на лицето, което ще ги издава
4. идентификационен номер по ЗДДС по чл. 94, ал. 2 от закона.
Следва да имате предвид, че преценката относно наличието на право на приспадане на данъчен кредит е от компетентността на органа по приходите при осъществяване на ревизионно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Същият, на основание чл. 4 от ДОПК, осъществява производството самостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности, съобразявайки всички относими факти и обстоятелства. Въз основа на съвкупна преценка на събраните доказателства, органът по приходите е този, който установява наличието на кумулативните изисквания относно правото на приспадане на данъчен кредит.

Оценете статията

Вашият коментар