извършване на корекция на ползван данъчен кредит по реда на ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ……….. в постъпи писмено запитване с вх. № ………../06.02.2013 г., относно извършване на корекция на ползван данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството работи на ишлеме, като сглобява детайли и компоненти. Материалите се получават от държави членки на ЕС и след сглобяване детайлите се връщат. Помещенията, които се ползват за цех и офис са под наем. През 2010 г. ръководството на фирмата решава да построи собствена сграда за осъществяване на дейността си. Направени са разходи за изготвяне на проекти и проектна документация, като ДДС по извършената услуга е усвоен за съответния период. Към момента дружеството не е започнало строителство на сградата, поради затруднения и вероятно няма да се построи и занапред.
Зададен е следният въпрос: Дружеството има ли задължение да начисли с протокол и респективно да се внесе в републиканския бюджет приспаднатия ДДС и на какво основание?
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразяваме принципно становище:
В чл. 79 от ЗДДС са описани хипотезите, при които се извършва корекция на ползвания данъчен кредит. Според ал. 1 на цитираната правна норма, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит. В ал. 3 на чл. 79 от ЗДДС е визирана друга хипотеза, при която следва да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит, а именно когато регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Предвид цитираните правни норми, ако попадате в някоя от визираните по-горе хипотези, за Вас ще възникне задължение за извършване на корекция по реда на чл.79 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар