право на приспадане на данъчен кредит съгласно разпоредбите на ЗДДС /в сила от 01.01.2007 г./, чл. 69, ал. 1

Изх. №26-Р-46
Дата: 11.04.2008 год.
относно: право на приспадане на данъчен кредит съгласно разпоредбите на ЗДДС /в сила от 01.01.2007 г./, чл. 69, ал. 1
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Р-46/03.12.2007г. е изложена следната фактическа обстановка:
“…………………..“ ЕООД е дружество, чиято основна дейност е свързана с продажба, маркетинг и разпространение на дъвки и други продукти на сладкарската промишленост. Продажбата на стоките на “………………….“ ЕООД се извършва чрез тяхното подреждане и излагане на специално изработени стелажи, които се поставят в търговските обекти. Дружеството не прехвърля собствеността върху стелажите на търговците, стопанисващи търговските обекти. Тези търговци нямат право да се разпореждат с получените стелажи и в определени случаи ги връщат на “…………………..“ ЕООД. След поставянето на стелажите в търговските обекти, дружеството Ви се грижи за състоянието и добрия им вид и при необходимост, ги подменя с нови. Стелажите, които сте изтеглили от търговските обекти и които не могат да бъдат използвани повече, предавате за вторични суровини.
Въпросът Ви е:
Има ли дружеството Ви на право на приспадане на данъчен кредит за доставката на стелажите по реда на Закон за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗДДС за доставки на стоки и услуги, когато същите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за тези стоки или услуги, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Следователно в случая за получените доставки на стелажи от “…………………..“ ЕООД, същото има право да приспадне на данъка върху добавената стойност, начислен от доставчика му за тези доставки, ако използва стелажите за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Следва да са изпълнени и посочените в разпоредбата на чл.71 от ЗДДС условия за упражняване правото на данъчен кредит. Правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява чрез отразяване на фактурата в дневника за покупките по чл.124 от ЗДДС и се включи размера на данъчния кредит при определяне на резултата за данъчния период в справка- декларацията по чл. 125 от същия закон за данъчния период, през който правото е възникнало или през някой от следващите три данъчни периода /чл. 72 от ЗДДС/.
Видно от изложеното в писмото Ви не е налице последваща доставка на тези стелажи към търговците, обслужващи търговските обекти, в които са поставят същите. Последваща доставка на стелажите от търговските обекти е налице, когато същите не могат да бъдат използвани повече и дружеството Ви ги предаде като отпадък на вторични суровини. По смисъла на § 1 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ “отпадък“ е вещество, предмет или част от предмет, получени в процеса на производството, от които притежателят се освобождава или възнамерява да се освободи, или е длъжен да се освободи. Предвид горното за доставките на стелажите предадени
1
като отпадък следва да приложите разпоредбите на глава деветнадесета “а“ от ЗДДС /изм., обн. ДВ бр.108/2006г./. Схемата за т. нар. “обратно начисляване“ на данъка регламентира задължение за получателя по доставката на такива отпадъци, регистрирано по ЗДДС лице, да начисли данъка при придобиването им, независимо от обстоятелството, дали доставчикът му е данъчно задължено или данъчно незадължено лице, съгласно чл.82, ал.5 от ЗДДС. Тези доставки съгласно чл. 163в от ЗДДС следва да се документират от Вашето дружество с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък се посочва “чл. 163а, ал. 2“.
Единствено в случаите, в които получателят по доставките не е регистрирано по ЗДДС. лице, данъкът върху добавената стойност е изискуем от доставчика – регистрирано по същия закон лице, съгласно разпоредбите на чл.82, ал.1 от ЗДДС. В този случай, на основание чл.86, ал.1 от ЗДДС, Вашето дружество като доставчик следва да начисли данък като издаде данъчен документ – фактура, в който посочи данъка на отделен ред, включи размера на данъка при определянето на резултата за съответния данъчен период в справка – декларация по чл.125 от ЗДДС, и посочи документа в дневника си за продажби за същия този данъчен период.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар