право на приспадане на данъчен кредит

ОТНОСНО:право на приспадане на данъчен кредит
УВАЖАЕМИКОЛЕГИ,
Видно от информацията в Протокола за писмено запитване, в дневника за покупки фактурите са описани на сборен ред със запис „покупки съгласно протокол”.
Във връзка с поставените от Вас въпроси относно право на приспадане на данъчен кредитвъв връзка с така посочените документи, изразяваме следното становище:
По смисъла на чл.64, ал.1 от ЗДДС /отменен/ във връзка с чл.61 и чл.62 от ППЗДДС/отменен/, правото на приспадане на данъчен кредит за получателя на доставката или вносителя е налице, когато са изпълнени следните условия:
1. получателят на доставката, за която е начислен данък, или вносителят на стоката е регистрирано по този закон лице към датата на възникване на данъчното събитие и към датата на издаването на данъчната фактура или към датата на издаване на митническата декларация – при внос;
2. данъкът по облагаемата доставка е начислен по смисъла на чл. 55, ал. 6 от регистрирано по този закон лице (доставчик) най-късно към датата, на която изтича данъчният период, следващ периода, през който е възникнало данъчното събитие за облагаемата доставка;
3. доставката, по която е начислен данъкът, е облагаема към датата на възникване на данъчното събитие;
4. данъкът при вноса на стоки е начислен от митническите органи и е внесен в републиканския бюджет по съответната сметка, посочена в чл. 75 или е начислен от вносителя по реда на чл. 58а;
5. получената от внос стока или по облагаема доставка стока или услуга е използвана, използва се или ще бъде използвана за извършване на облагаеми доставки;
6. получателят притежава данъчна фактура или данъчно дебитно известие, отговарящи на изискванията на Закона за счетоводството и на този закон, или митническа декларация.
По смисъла на чл.67 от закона /отменен/, правото на приспадане на данъчния кредит възниква за данъчния период, през който е издадена данъчната фактура, данъчното дебитно известие или митническата декларация, и се упражнява чрез осчетоводяването му и отразяването му в дневника за покупки и справката-декларация за този или в един от следващите три данъчни периода. Правото на приспадане не възниква, ако данъчната фактура или данъчното дебитно известие е издадено преди датата на регистрация на получателя или вносителя по този закон, освен когато този закон предвижда друго.
Съгласно чл.104, ал.2от ЗДДС, получените данъчни документи по доставки, по които регистрираното лице е получател, се отразяват в “Дневника за покупките“.
По смисъла на чл.93, ал.1 от ЗДДС /отм./, данъчни документи са:
1. данъчна фактура;
2. данъчни известия към данъчна фактура;
3. опростена фактура;
4. известия към опростена фактура.
Предвид гореизложеното, в дневника за покупки следва да намерят отражение така изброените данъчни документи, съответно МД – при осъществен внос. Допълнително в чл.68 и чл.70 от ЗДДС /отм./ са регламентирани два специални режима на ползване на данъчен кредит във връзка с налични активи. В тези случаи, регистрираното лице подава в определен от закона срок „инвентаризационен опис”, като наличните активи, включени в инвентаризационния опис се отразяват в дневника за покупки.
В настоящия случай в дневника за покупки има запис „покупки съгласно протокол”, като не е представена информация заедно с дневника за покупки за включените документи за съответния данъчен период.
В чл.91 на ППЗДДС са посочени изискванията към отчетните регистри – дневник за покупките и дневник за продажбите.
Важен елемент от тази информация е общата информация – вид и номер на документа, издаден за доставката (вноса), име, идентификационен номер на изпълнителя по доставката, предмет на доставката,обща стойност на доставката, включваща данъчната основа и данъка.
Видно от изложеното в писменото запитване, тази информация липсва.
Именно поради това, считаме, че за да е налице право на приспадане на данъчен кредит, необходимо условие е упражняването на данъчен кредит по регламентирания в чл.67, ал.1 от ЗДДС /отменен/ ред.
В същото време, считаме, че е от съществено значение изясняването на причините, довели до отразяване на фактурите за покупки на един ред. Това трябва да бъде изследванов хода на данъчната ревизия и съответно да се прецени доколко би могло да послужи на органите по приходите при изготвяне на констатациите, като е задължително осигуряване навъзможността занеобходимата информация относно изискванията на ЗДДС и ППЗДДС във връзка с правото на приспадане на данъчен кредит.
Считаме, че при извършване на ревизията и изясняване на конкретната фактическа обстановка е необходимо да се направи допълнителен коментар по конкретния казус с цел законосъобразно аргументиране.

Оценете статията

Вашият коментар