Право на приспадане на частичен данъчен кредит по реда на ЗДДС.

ОТНОСНО:Право на приспадане на частичен данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В постъпилото в Дирекция „ОУИ” – …….. запитване с вх. № ………. 20.11.2009 г. е изложена следната фактическа обстановка: Юридическо лице, регистрирано по ЗДДС извършва авторемонтни услуги. През м.ноември 2009 г. предстои продажба на авторемонтно хале, което представлява стара сграда, съгласно § 1, т. 5, б.”б” от ДР на ЗДДС. При придобиването на същата не е ползван данъчен кредит, тъй като дружеството не е било регистрирано по ЗДДС. Предстои извършване на доставка, която е освободена съгласно чл. 45, ал. 3 от ЗДДС. Следствие на това дружеството през м.ноември ще извършва облагаеми /авторемонтна дейност/ и освободена /продажба на стара сграда/ доставки по реда на ЗДДС. На основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки и услуги, които се използват както за извършване на освободени доставки, така и за облагаеми такива.
Зададен е следният въпрос: Законосъобразно ли е ползването на частичен данъчен кредит само за общите административни разходи за стоки и услуги, които обслужват цялостната дейност на фирмата, като: електроенергия, телефон, счетоводни услуги, канцеларски материали, разходи за обслужване на касов апарат и др. или само на стоки и услуги свързани с освободената доставка, при условие, че всички други стоки и услуги, по които фирмата е получател са за извършване на облагаеми доставки?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
По смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
В чл. 73, ал. 1 от ЗДДС е предвидено право на приспадане на частичен данъчен кредит от регистрираното лице по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
За получените стоки или услуги, които ще бъдат използвани както за облагаеми, така и за освободени доставки, ще възникне право на частичен данъчен кредит. Като такива /без да се изчерпателно изброени/ могат да бъдат посочени следните стоки и услуги: доставки на електроенергия, топлоенергия, вода, телефон, наем за офис, офис консумативи, счетоводни услуги и др. подобни.
За определяне размера на частичния данъчен кредит в закона е предвиден специален ред – чл. 73, ал. 2 от ЗДДС, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен с точност до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности.
Съгласно ал. 5 на чл. 73 от ЗДДС коефициентът се изчислява на базата на оборотите по ал. 3 и 4 от същата разпоредба за цялата предходна календарна година, а когато такива обороти за предходната календарна година липсват – на базата на оборотите по ал. 3 и 4 за данъчния период, през който възниква правото на приспадане на данъчен кредит.
За целите на изчисляване на коефициента в разпоредбата на чл. 64 от ППЗДДС допълнително е уточнено какво не се включва в оборотите по ал. 3 и 4 на чл. 73 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар