преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.

2_1384/30.10.2013 г.
ЗКПО – чл.189б;
ЗКПО – §1, т.60 от ДР;
ОТНОСНО: преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
През 2011 година Управителният съвет на земеделската кооперация е взел решение за изграждане на собствена зърнобаза. Зърнобазата ще се състои различни сектори като: обслужващ сектор, авторазтоварище, силози със съответните фундаменти, електропровод, зърносушилня, елеваторна кула, бункерии др.
Доставката на силозите и допълнителното оборудване сте извършили през 2012 г. и 2013 г., притежавате договори, платежни документи и приемо-предавателни протоколи за придобиването им. Зърнобазата ще бъде завършена окончателно през м.юни 2014 г. Силозите и допълнителното оборудване, както и извършените към момента строително-монтажни работи сте отразили в счетоводна сметка 613 – Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи /ДМА/.
Във връзка с изложеното поставяте следните въпроси:
Възможно ли е да се възползвате от данъчната преференция на чл.189б от ЗКПО – преотстъпване на корпоративен данък за 2012 година на основание придобитите откооперацията силози и допълнително оборудване.
С оглед на изложеното, определената компетентност на Националната агенция за приходите /НАП/ и при сега действащата нормативна база, свързана с осигурителното и данъчно законодателство, изразявам следното становище:
Съгласно чл.189б, ал.1 от ЗКПО, данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративен данък се предоставя на данъчно задължени лица, регистрирани земеделски производители, в размер до 60 на сто за данъчната им печалба от дейност по производствотона непреработена растителна и животинска продукция.
Един от критериите, който трябва да изпълнятлицата за да се възползват от горната данъчна преференция, е да инвестират преотстъпеният данък в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал.1 дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването, чл.189б, ал.2 от ЗКПО.Изхождайки от тази норма, следва кумулативното изпълнение на няколко условия:
– инвестиране на преотстъпения данък в активи – сгради или земеделска техника;
– активите да се използват за производство на непреработена земеделска и животинска продукция;
– активите да са нови;
– инвестирането да се осъществи в срок до края на годината, следваща годината на преотстъпване.
В настоящето становище, доколкото не сте конкретизирали в запитването вида на „допълнителното оборудване“, ще изкажем мнение относно инвестиранетона преотстъпен данък в придобитите от кооперацията силози.
Инвестиране в активи – сгради или земеделска техника.
В §1, т.60 от ДР на ЗКПО е дадено определение на понятието „земеделска техника”за целите на чл.189б от закона: това са „самоходните, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието”.
В ЗКПО няма предвиден класификатор за дълготрайни материални активи, както липсва и легална дефиниция на понятията „съоръжение” и „инсталация”.
Съгласно общоприетия смисъл на понятието „съоръжение”, това е материален актив, който има характера на уред, апарат, с различно ниво на сложност на функциониране, състоящ се от отделни елементи или системи, съобразно предназначението му в специализираната дейност на предприятието. В конкретния случай, силозите са именно такива съоръжения–тип склад за зърно/ зърнохранилища/, снабдени със съответните вентилационни, отоплителни и сушилни системи, и предназначени за извършване на технологична дейност със зърно – приемане,обработка, съхранение и експедиция.
Използвани в земеделието:
Изразът „използвани в земеделието” следва да се разбира в смисъла, вложен в т.30 от Решението на Европейската комисия /С /2011/863 от 11.02.2011г./, където е посочено, че глава ІV, част А от Насоките на Общността позволява на държавите-членки да предоставят подпомагане за инвестиции в земеделски стопанства, при спазването на определени условия. В съответствие с т.27 от Насоките, глава ІV, част А се прилага само за инвестиции, свързани с първично производство на продукти, които попадат в обхвата на Приложение І към Договора.
Доколкото производството на зърно представлявадейност по производство на непреработена растителна /земеделска/ продукция, считаме, че силозите са съоръжения, които се използват в сферата на земеделието.
Активите да са нови:
За да бъде изпълнено условието на чл.189б, ал.2, т.1 от ЗКПО, инвестирането на данъка трябва да се извърши в земеделска техника, която да бъде „нова”. Пояснения за съдържанието на това понятие се съдържат в Раздел ІІІ, т.1-1.1. от писмо изх.№ 91-00-242/24.11.2011г. на изпълнителния директор на НАП, копие от което Ви изпращаме. Писмото е публикувано на интернет страницата на НАПwww.nap.bg.
В общоприетия си смисъл понятието “нов” означава: който е направен, купен или е възникнал неотдавна или за пръв път; който е запазил първоначалния си вид, не
се е изхабил. Следователно, когато се касае за земеделска техника, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието, трябва да са фабрично нови или новосъздадени. Казано с други думи, те не трябва да са употребявани /използвани/. Съответно между датата на производството/придобиването им следва да е изтекъл относително кратък период от време, съотнесен към обичайната продължителност на използване на актива.
Инвестирането да се осъществи в срок до края на годината, следваща годината на преотстъпване.
За да е изпълнен този критерий, инвестирането на преотстъпеният корпоративен данък, декларирано в годишна данъчна декларация за 2012 година, съгласно чл.189б, ал.2, т.1 от ЗКПО, трябва да бъде осъществено в срок до 31.12.2013 година.
Първоначалният срокза закупуване на активите започва да тече от 1 януари на годината, за която се отнася преотстъпването /в случая 01.01.2012 г/, предвид дадената възможност на земеделските производителиза преотстъпване на авансовия данък, чл.91 от ЗКПО.
В случай, че за придобитите от кооперацията силози и допълнително оборудване са изпълнени едновременно горните критерии, то ще е налице изпълнение на изискванията на чл.189б, ал.1 от закона.
Освен изпълнението на разгледанитекритерии, за да бъде признато преотстъпването е необходимо да сте изпълнили и останалите условия, визирани в чл.189б, ал.2 от ЗКПО.
– новите сгради и новата земеделска техника, в които се инвестира преотстъпения данък трябва да са придобити при пазарни условия, съответстващи на такива при несвързани лица /чл. 189б, ал. 2, т. 2 от ЗКПО/;
– дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция трябва да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване, като това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишната данъчна декларация на лицето /чл.189б, ал. 2, т. 3 от ЗКПО/;
– преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от стойността на активите по т.1, в които се инвестира този данък /чл.189б, ал. 2, т. 4 от ЗКПО/.
С оглед разпоредбата на чл.189б, ал.2, т.5 от ЗКПО, преотстъпването не е допустимо, когато преотстъпеният данък се инвестира в сгради и земеделска техника, които заместват съществуващи. С оглед липсата на легална дефиниция на понятието „заместващи активи“ в ЗКПО, следва да се съобразите с определението, съдържащо се в Регламент (ЕО) 1857 на Комисията от 15.12.2006 г. В чл.2, т.17, е посочено, че „заместваща инвестиция” означава инвестиция, с която съществуваща сграда или машина или части от нея само се заменя с нова, съвременна сграда или машина без увеличение на производствения капацитет с минимум 25 % или без фундаментална промяна на характера на производството или на използваната технология.
В тази посока е и Указание на Изпълнителния директор на НАП, изх.№ 91-00-242 от 24.11.2011 година.
Следва да имате предвид, че правото на преотстъпване на корпоративен данък е обвързано и с изпълнение на регламентираните общи изисквания в чл.167 от ЗКПО.
Изпълнението на условията за преотстъпване на данъка по реда на чл.189б от ЗКПО подлежи на контрол от органите по приходите по реда на чл.110 от ДОПК чрез извършване на проверки и ревизии.
Приложение: копие от писмо изх.№ 91-00-242/24.11.2011г.

Оценете статията

Вашият коментар