правото на ползване на данъчно облекчение за деца по реда на чл.29а от ЗОДФЛ за доходи от трудови правоотношения за 2005 г., когато с влязъл в сила АПВ е отказано данъчното облекчение по чл.29а от ЗОД

Чл.29а, чл.42, ал.1 от ЗОДФЛ
Във връзка с Ваше запитване, заведено с вх.№ 66-01-226/01.09.2006 г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Бургас, относно правото на ползване на данъчно облекчение за деца по реда на чл.29а от ЗОДФЛ за доходи от трудови правоотношения за 2005 г., когато с влязъл в сила АПВ е отказано данъчното облекчение по чл.29а от ЗОДФЛ поради неизпълнено условие на чл.29а, ал.4 – непредставяне на писмена декларация от другия родител, и впоследствие наличие на такава декларация през 2007 г.
Съгласно чл.42, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./, лицата, които през годината са получили доходи само от трудови правоотношения, не подават годишна данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ/отм./. Следователно, общите разпоредби, установяващи изискванията за подаване на годишната данъчна декларация / в т.ч. срока за подаване до 15 април на следващата година и съответно санкцията по чл.61, ал.1/, не са приложими по отношение на лицата по чл.42, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./. В случаите на надвнесен данък по чл.38 от ЗОДФЛ, на основание чл.42, ал.2 от ЗОДФЛ/отм./, тези лица могат /имат право/ да подадат годишна данъчна декларация.
В чл.104, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, е посочено, че „след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването и, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения” и съответно в ал.3 на същия член – „подадената след изтичане на срока по ал.1 декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане”.Следователно, тези разпоредби могат да се отнесат и към общите разпоредби на чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./, отнасящ се за подаване на годишната данъчна декларация и в частност визираният в тях срок „до 15 април на следващата година”, но не са приложими към разпоредбата на чл.42, ал.2 от ЗОДФЛ/отм./, касаеща подаване на годишна данъчна декларация от лица получили доходи само от трудови правоотношения, респективно подаването на декларация по реда на чл.29а, ал.7 от ЗОДФЛ/отм./.
Разпоредбата на чл.29а, ал.7 от ЗОДФЛ/отм./ препраща към чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./, само по отношение на начина на подаване на тази декларация /указващ за изискването декларацията за облекчение за деца да се подава с декларацията по чл.41 ал.1/, но не указва срок в който следва да бъде подадена. В ЗОДФЛ/отм./ не е предвиден срок, както за подаване на декларацията по чл.29а, ал.7 от ЗОДФЛ/отм./, така и за подаване на годишната данъчна декларация от лицата, които не са длъжни да подават годишна данъчна декларация по чл.42, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./. В този смисъл има писмо на ЦУ на НАП с изх.№ 24-00-480/24.02.2006 г.
Във Вашия случай, при положение, че Вие сте подали данъчна декларация с вх.№ 2001274/25.01.2006 г. с деклариран надвнесен данък само от трудови правоотношения във връзка с ползване на данъчно облекчение по реда на чл.29а от ЗОДФЛ/отм./ и към днешна дата разполагате с коректно попълнена, съответно подписана от другия родител декларация по образец за ползване на данъчно облекчение за деца по чл.29а, ал.7 от ЗОДФЛ/отм./, органите по приходите са длъжни да приемат декларацията съгласно чл.99 от ДОПК и съгласно чл.3 от ДОПК, да установят безпристрасно фактите и обстоятелствата от значение за правата, задълженията и отговорността на задължените лица.

Оценете статията

Вашият коментар