правото на приспадане на данъчен кредит по фактури за закупени материали и услуги, вложени в строителството на предназначената за отглеждане на прасета нова част от сградата.

2146/15.09.2009
Чл.74 от ЗДДС
Уважаеми г-н П,
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Териториална дирекция на НАП гр.С с вх.№ год., изпратено за отговор по компетентност в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В с писмо вх.№год., изразявам принципно становище по прилагане разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В запитването сте посочили, че основната Ви дейност е търговия с месо и местни продукти. Във връзка с осъществяването на тази дейност, през 2007 год. сте закупили стара стопанска сграда, към която изграждате по стопански начин нова част. Направените от Вас разходи по изграждане на новопостроената част от сградата сте отразили в счетоводна сметка „Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи”.
Във връзка с подадено заявление за регистрация по чл.100, ал.1 от ЗДДС, поставяте въпрос относно правото на приспадане на данъчен кредит по фактури за закупени материали и услуги, вложени в строителството на предназначената за отглеждане на прасета нова част от сградата.
Разпоредбата на чл.74, ал.1 от ЗДДС, дава право на лицата, които са регистрирани по ЗДДС, да упражнят правото на приспадане на данъчен кредит за закупени или придобити по друг начин активи, по смисъла на Закона за счетоводството, преди датата на регистрацията им по закона, които са налични към датата на регистрацията.
Правото на приспадане възниква само за тези налични активи, за които едновременно са налице условията визирани в чл.74, ал.2 от ЗДДС.
Съгласно посочената законова разпоредба, лицето трябва да притежава документ, съставен в съответствие с изискванията на чл.114 и чл.115 от закона, в който данъкът е посочен на отделен ред – по отношение на доставките на стоки и услуги, по които лицето е получател и стоките и услугите да се използват от него за извършване на облагаеми доставки. Освен това, изпълнителят по доставката, който е издал данъчния документ трябва да е регистрирано по ЗДДС лице към датата на издаването на документа и доставката да е облагаема с ДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит е обвързано и с изготвянето нарегистрационен опис на наличните към датата на регистрацията активи, който се подава не по-късно от седем дни от датата на регистрация на лицето по ЗДДС. Съгласно приложение № 2 към чл.61, ал.1 от ППЗДДС, описа на наличните активи следва да съдържа информация за актива, вкл. счетоводната сметка, в която е заведен, стойността и начисления ДДС при придобиването му, както и данни за документа, с който е придобит актива.
Правото на приспадане на данъчен кредит за наличните активи преди дата на регистрация, възниква на датата на регистрация по ЗДДС на лицето и се упражнява през данъчния период, през който е възникнало или в един от следващите три данъчни периода, като наличните активи, включени в регистрационния опис и данъкът се отразяват в дневника за покупки за съответния данъчен период.
Доколкото придобитата от Вас по стопански начин нова част от сграда, представлява актив по смисъла на Закона за счетоводството, за вложените в процеса на изграждането му материали и услуги ще възникне право на приспадане на данъчен кредит, ако са изпълнени регламентирани със ЗДДС и ППЗДДС изисквания.

Оценете статията

Вашият коментар