правото на приспадане на данъчен кредит преди продажбата на старите автомобили, като уточнявате, че немският доставчик за продажбата си прилага общият ред, а не маржа;

2_ 761/10.09.2016 г.
ЗДДС, чл. 13, ал. 1
Българска фирма, регистрирана по ЗДДС сключва договор на 01.02.2016 г. с румънска фирма за ремонт на автомобили втора употреба. Българската фирма не е с основен предмет на дейност търговия с автомобили.
Автомобилите втора употреба се закупуват от Германия и пристигат в България. За покупките дружеството разполага с фактура, ЧМР. С приемо – предавателен протокол се удостоверява, че впоследствие автомобилите се получават от румънската фирма. Част от автомобилите, закупени от Германия са ремонтирани и впоследствие продадени на румънката фирма.
Друга част от автомобилите втора употреба се закупуват от румънската фирма…………., за което се издава фактура. Същите не пристигат на територията на страната, остават на територията на Румъния за да бъдат ремонтирани.
Посочвате, че отразявате доставката на автомобили от Германия като ВОП и съставяте протокол по чл.117 от ЗДДС, който съответно отразявате в дневника за покупки и дневника за продажби. В тази връзка поставяте въпроси относно:
– правото на приспадане на данъчен кредит преди продажбата на старите автомобили, като уточнявате, че немският доставчик за продажбата си прилага общият ред, а не маржа;
– в коя колона на дневниците е коректно да бъдат декларирани продадените автомобили, като посочвате, че издадените фактури са без ДДС, както и че към момента не разполагате с транспортен документ.
Поставяте и въпроса как следва да се третират закупените автомобили от ремонтиращата фирма, налице ли е ВОП? В коя колона на дневниците за покупки/продажби ще се отразят фактурите?
Във връзка с изложената от дружеството не достатъчно ясна фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване /ВОП/ е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да се приложи режимът на ВОП, който е регламентиран с чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, е необходимо да са изпълнени следните условия:
– доставчикът да е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
– предмет на вътреобщностното придобиване да е стока, като ВОП включва придобиване право на собственост или друго вещно право върху стоката, както и фактическо получаване на стоката в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС;
– придобиването да е възмездно;
– стоките да са транспортирани до територията на страната от територията на друга държава членка.
Вътреобщностно придобиване не е налице, съгласно чл. 13, ал. 4, т. 1 от ЗДДС при придобиването на стоки, за които доставчикът прилага специален ред на облагане за стоките втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, определен в законодателството на съответната държава членка.
Видно от изложената фактическа обстановка и представените документи автомобилите втора употреба са закупени от доставчик, регистрирано по ДДС лице, който е избрал да прилага общия ред на материалния закон за доставките на стоки – втора употреба. В този случай заза Вас като получател ще е налице вътреобщностно придобиване, при условията на чл.13, ал. 1 от ЗДДС.
На основание чл.84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.Съгласно чл. 54, ал.1 от Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС), регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 116 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите по чл. 113 за съответния данъчен период.
Начисленият данък за ВОП се отразява в колона 15 на дневника за продажби, съответно данъчната основа в колона 13.
За лицата регистрирани на основание, различно от чл.99 и чл.100, ал.2 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит за данъка начислен по ВОП се предоставя по общите изисквания на ЗДДС. На основание чл.69, ал.1, т.3 от ЗДДС когато стоките се използват за целите на извършените от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне изискуемият от него данък като платец по глава осма.
В конкретния случай, при осъществяване на облагаеми доставки /продажба на автомобили втора употреба на румънското ДЗЛ или на други лица/, правото на приспадане на данъчен кредит за покупката на тези автомобили ще е налице, при общите условия на глава седма от ЗДДС, когато подлежащият на приспадане данък стане изискуем, предвид чл.63, ал.3 и 4 от с.з. Издаденият протокол следва да се включи в дневника за покупки в колона 10 /данъчна основа при ВОП/ и колона 11/ДДС/.
От посоченото в запитването и проведен телефонен разговор, за уточняване на фактическата обстановка става ясно, че закупените стари автомобили се транспортират до Румъния за да се ремонтират, след което се преценява дали същите ще се продават на територията на Румъния или ще се връщат в България.
Когато закупените стари автомобили са изпратени или транспортирани от територията на страната до територията на друга държава членка с цел извършване на работа по тези стоки, която се осъществява в другата държава членка, при условие че след извършване на работата стоките се връщат на изпращача на територията на страната, на основание чл. 123, ал. 2 от ЗДДС следва да водите да водите регистър на тези стоки, който да осигурява информацията по ал. 3 на същата разпоредба.
Следва да се има предвид, че при изпращане и транспортиране от данъчно задължено лице или за негова сметка на стока, която е обект на работа в друга държава членка, не е налице вътреобщностна доставка, при условие, че след извършване на работата стоката се връща на изпращача на територията на страната (чл. 7, ал. 5, т. 8 от ЗДДС).
В случай че закупените автомобили втора употреба са транспортирани за работа /ремонт/в друга държава членка и след извършване на работата същите не се връщат на територията на страната, е приложима разпоредбата на чл. 6, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, във връзка с чл. 17, ал. 2 от същия закон, като това движение на стоката е приравнено на възмездна доставка на стока, за която на основание чл. 82, ал. 1 от същия закон дружеството Ви следва да начисли данък върху добавената стойност със ставка 20 на сто.
Доставката се документира с издаване на протокол съгласно чл. 117, ал. 1, т. 3 от ЗДДС, който се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем, т.е. не по-късно от петнадесет дни от започване на транспорта.
Данъчното събитие на доставката е датата на започването на транспорта, по аргумент от чл. 25, ал. 3, т. 2 от ЗДДС и аналогично с чл. 25, ал. 3, т. 3 от ЗДДС.
Данъчната основа на тази доставка съгласно чл. 27, ал. 1 от ЗДДС е равна на данъчната основа при придобиването на стоката или на себестойността ?, а в случаите, когато стоката е внесена, на данъчната основа при вноса.
Това облагане не се прилага, ако преди транспортирането на автомобилите дружеството Ви се регистрира за целите на ДДС в държавата членка, в която приключва транспортирането им – Румъния. В този случай за доставката се прилага разпоредбата на чл. 7, ал. 4 от ЗДДС и е налице вътреобщностна доставка на стока за целите на независимата икономическа дейност на дружеството на територията на държавата членка, в която приключва транспорта.
Данъчната основа на облагаемите доставки със ставка 20 на сто се отразява в колона 11 на Дневника за продажби, а дължимият ДДС в колона – 12. Ако е налице ВОД данъчната основа се отразява в колона 20 на Дневника за продажби.
За последващата доставка на автомобилите втора употреба, която е с място на изпълнение на територията на държавата членка, където е приключило транспортирането на същите – Румъния, се прилага облагане с данък върху добавената стойност съгласно законодателството на тази държава членка.
Следва да имате предвид, че съгласно чл79, ал.3, т.1 от ППЗДДС доставката с място на изпълнение на територията на друга държава членка на стоки от данъчно задължено лице, установено на територията на страната се документира по правилата на законодателството на тази друга държава членка.
Относно отразяване на доставката при румънското дружество получател, следва да се съобразят разпоредбите на румънското законодателство.

Оценете статията

Вашият коментар