правото на приспадане на данъчен кредит при внос на стоки съгласно Закона за данък върху добавената стойност

3_1060/09.03.2009г.
ЗДДС, чл.16
ЗДДС, чл.32, ал.1
ЗДДС, чл.71
Относно: правото на приспадане на данъчен кредит при внос на стоки съгласно Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното запитванетопрез м. януари 2009г. на пристанище Варна пристига контейнер със замразена бамя внос от Индия. Вносител е фирма „К” ЕООД. На 16.01.2009г. „К”ЕООД договаря с дружество”Е” ЕООД джиросване на сделката, в резултат на което следва, че „Е” ЕООД има задължението да заплати всички митнически сборове и ДДС. „К” ЕООД издава данъчна фактура №1 за Х лв. и ДДС 20% в размер на Y лв. В Митница Варна е изготвен транзит-придружаващ документ, с който стоката е превозена от гр. Варна до митница Горна Оряховица, като транспорта е за сметка на „К” ЕООД. Митница Горна Оряховица издава митническа декларация, в която е посочен за изпращач „К”ЕООД и получател „Е”, като цената на стоката е Х лв. Върху тази сума е заплатено ДДС и мито.Поставят се следните въпроси:
1. Може ли „Е” ЕООД да ползва данъчен кредит за една и съща сделка два пъти – веднъж по митническа декларация и втори път по фактурата от „К”ЕООД ?
2. „К”ЕООД е данъчно задължено лице и като такова е издало фактура с начисленоДДС в размер на 20%или попада в обхвата на чл.32, ал.1 от ЗДДС ?
С оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.106 от 12 декември 2008 г./ и Правилника за приложението му /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.4 от 16.01.2009 г./ изразяваме следното становище:
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно чл.68 от закона данъчният кредит е сумата на данъка, която регистрираното лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за:
1. получени от него стоки или услуги по облагаема доставка;
2. извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка;
3. осъществен от него внос;
4. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
На основание чл. 72, ал.1 от закона правото на приспадане на данъчен кредит може да се упражни в данъчния период, през който е възникнало това право или в един от следващите три данъчни периода. Съгласно ал.2 от цитираната правна норма правото се упражнява като лицето включи размера на данъчният кредит при определяне резултата за данъчния период по ал.1в справката – декларация за същия този период и посочи документа в дневника за покупките.
Видно от цитираните разпоредби всяко регистрирано лице може да упражни еднократно правото си на приспадане на данъчен кредит за дадена доставка.
Според изложеното в запитването дружество „Е” е получило стока – бамя, като за тази доставка притежава едновременно митническа декларация и фактура, с начислен данък. В случая посочването и на двата документа в дневника за покупки би довело до двукратно упражнено право на приспадане на данъчен кредит за една доставка, което е в нарушение разпоредбите на ЗДДС.
В разпоредбата на чл. 71, т. 3 от ЗДДС е посочено, че в случаите на внос по чл. 16 от закона лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит при условие, че:
– лицето притежава митническа декларация, в която същото е посочено като вносител;
– данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона.
Тези две условия трябва кумулативно да бъдат налице, за да се упражни правото на приспадане наданъчен кредит от лицата.
В действащата понастоящем бланка на Единен административен документ /митническа декларация/ липсва клетка „вносител“. В тази връзка с оглед уточняване на приложението на чл. 71 от ЗДДС е и изменението на чл. 56, ал. 1 от ППЗДДС, в сила от 01.01.2009г. Съгласно цитираната правна норма правото на приспадане на данъчен кредит за платения данък в случаите на внос се упражнява въз основа на:
– митническата декларация или друг документ за внос, издаден или заверен от митническата администрация
– в този документ данъчно задълженото лице следва да е посочено като получател или вносител и
– документът посочва сумата на дължимия данък върху добавената стойност или дава възможност за изчисляването на тази сума.
Правото на приспадане на данъчен кредит за платения данък в случаите на внос се упражнява, като документа се включи в дневника за покупките за съответния данъчен период, през който е възникнало това право или в един от следващите три данъчни периода.
Предвид изложеното и приложените към запитването документи се налага извода, че за получената от Индия бамя за ”Е” ЕООДса налице условията за упражняване право на приспадане на данъчен кредит по реда на чл.71, т.3 от ЗДДС, в случай, че са изпълнени другите разпоредби от закона регламентиращи това право.
По отношение на втория поставен въпрос за издадената от „К”ЕООД фактура №1 с начислен данък по същата следва да се отбележи, че същият не касае разясняване задълженията на „Е” ЕООД по прилагането на ЗДДС. „К” ЕООД може да получи разяснение от Дирекция „ОУИ” – гр. С.

Оценете статията

Вашият коментар