предоставяне на информация относно данъчното облагане

. 04-02-30#2
Дата: 25.07.2011 год.
ЗМДТ, чл. 52-60
ОТНОСНО: предоставяне на информация относно данъчното облагане
на автомобили в Република България
В отговор на писмото на ……………………. в …. с искане за разяснение на данъчното облагане на леки автомобили според българското законодателство, Ви уведомяваме:
Данъкът върху превозните средства е уреден в раздел ІV, глава втора от Закона за местните данъци и такси.
Обектина облагане с данък са:
1. превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България;
2. корабите, вписани в регистрите на българските пристанища;
3. въздухоплавателните средства, вписани в държавния регистър на Република България за гражданските въздухоплавателни средства /чл. 52 ЗМДТ/.
Обхватът на пътнитепревозни средства, които подлежат на регистриране и редът за регистрация, отчет и дерегистрация се определя с Наредба I-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета,пускането в движение и спирането от движениена моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, издадена от министъра на вътрешните работи.
Данъчнозадължени лица
Данъчнозадължени лица са собствениците на пътни превозни средства, подлежащи на облагане /чл. 53 ЗМДТ/.
Начален момент на облагане с данък
При придобиване на превозно средство, което към момента на придобиването е регистрирано за движение по пътната мрежа в страната, началният момент на облагане на приобретателя е датата на придобиване, съответно двумесечният срок за деклариране на придобитото превозно средство тече от датата на придобиване /чл. 54, ал. 1, изречение първо ЗМДТ/. Данък се дължи за месеца на придобиването включително -чл. 60, ал. 1 ЗМДТ.
При придобиване на превозно средство, което към датата на придобиване не е регистрирано за движение в страната, начален момент на облагане е месеца, през който превозното средство е регистрирано за движение, тъй като нерегистрирано превозно средство не подлежи на облагане, по аргумент от чл. 52, т. 1 ЗМДТ.
Деклариране
За придобитите и подлежащи на облагане пътни превозни средства собствениците подават декларация в двумесечен срок от придобиването им, съответно отдатата на регистрацията им за движение в общината по постоянния им адрес, съответно седалище /чл. 54, ал. 1 ЗМДТ/.
Определяне на данъка
Данъкът за леки автомобили се определя от общинските съвети в границите, установени от закона,съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва /чл. 55, ал.1 ЗМДТ/:
1. до 37 kW включително – от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително – от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително – от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително – от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;
5. над 110 kW – от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.
В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
Брой на годините от годината на производство, включително годината на производство
Коефициент
Над 14 години
1
Над 5 до 14 години включително
1,5
До 5 години включително
2,8
Прекратяване на облагането с данък
При прехвърляне на превозно средство прехвърлителят дължи данък до месеца, в който се извършва прехвърлянето – аргумент от чл. 60, ал. 2 ЗМДТ.
Извън случаите на прехвърляне на правото на собственост, облагането на превозно средство се прекратява от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение в съответното звено на «Пътна полиция» /чл. 58, ал. 4, изр. първо ЗМДТ/. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектоване, данъчното облагане се прекратява след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектоване /чл. 58, ал. 4, изр. второ ЗМДТ/.
Данъчни преференции
В чл. 58, ал. 1 и чл. 59 ЗМДТ са уредени няколко хипотези на освобождаване от данък, между които освобождаване на превозните средства надипломатическите представителства и консулства,при условията на взаимност /чл. 58, ал. 1, т. 2 ЗМДТ/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар