прехвърляне на публичните задължения и вземанията на лицата от държавата.

02_1589-1/13.07.2009
ЗДДФЛ, чл. 39, чл.40
ЗМДТ, чл.61з
Отправили степисмено запитванедоДирекция „ОУИ”-…. свързано с приложението наГлава втора, Раздел VІ от ЗМДТ „Патентен данък” от Закона за местните данъци и такси/ЗМДТ/.
По реда на чл.15 от ТЗ в качеството си наедноличен търговец с фирма „…..” сте прехвърлили предприятие на ЕООД”….”, без заличаване на фирмата на едноличния търговец. Вписването в търговския регистърна договора от …..05.2009 г. е на дата ….05.2009 г.. ЕТ е извършвал дейност като питейно заведение до 31.01.2009 г.. Патентния данък е платен за първотримесечие. Във връзка с изложената фактическа обстановка, поставяте въпросите:
Дължи ли ЕТ останалите три броя вноски за патентен данък исъщите могат да се считат за авансов данък по ЗКПО на ЕООД?
Предвид разпоредбите на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/,Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, Закон за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ и Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/ изразяваме следното становище.
Съгласно чл. 61зот ЗМДТ, правопораждащият факт за облаганес патентенданък е извършването от физическите лица, респ. едноличните търговцина дейност посочена в приложение № 4 към ЗМДТ.
Kогато патентната дейност започва или се прекратява през течение на годината, с изключение на дейностите, посочени в т. 1 и 2 на приложение № 4, данъкът се определя пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността, включително тримесечието на започване или прекратяване на дейността / чл.61л, ал.3 от ЗМДТ/ Извършваната от едноличния търговец дейност като питейно заведение до 31.01.2009 г. е в обхвата нана т.2 от Приложение №4 „заведения за хранене и развлечение”, предвид което данъкът се дължиза цялата година.
С вписването на едно лице в търговския регистър като едноличен търговец не се появява нов правен субект и не се придобива нова правосубектностразлична от тази на физическото лице, а лицето получава възможността да действа като търговец в стопанския оборот и търговските сделки, но страна и субект в правоотношенията с контрагентите и администрацията продължава да бъде физическото лице. Съгласно чл.14 от ДОПК задължени лица са физическите и юридическите лица, които са носители за задължението за данъци или задължителни осигурителни вноски. В тази връзка отговорността на физическото лице за патентния данък, не се влияе от прехвърляне на предприятието на ЕТ.
Предвид това, независимо от прехвърлянето натърговското предприятие на ЕТ, задължения за данъци по ЗМДТ, възникнали до датата на продажбата, остават дължими от физическото лице, т.к. данъчно задължено лице по силата на чл. 61 з от ЗМДТ ефизическото лице,едноличен търговец, който е запазил фирмата си и не се е заличил от търговския регистър.
В чл.124, ал.2 от ЗКПОе предвидена солидарна отговорност за правоприемника на предприятието на едноличния търговец. Съгласно цитираната разпоредба, при прехвърляне на предприятие правоприемника отговоря солидарно за задълженията на отчуждителя до размера на получените права.Условието, регламентирано в чл.15, ал.3 от ТЗ, „ако няма друго споразумение с кредиторите”, което законодателят е предвидил като отрицателна предпоставка за възникване на солидарната отговорност е неприложимо при задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, възникнали до момента на прехвърлянето, доколкото разпоредбата на чл.190 от ДОПК изключвавъзможността за постигане на споразумение относно прехвърляне на публичните задължения и вземанията на лицата от държавата.
Хипотезите при които се допуска приспадане на данъчно задължение по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ са изрично регламентирани.
По реда на ЗКПО може да се приспаданадвнесеният корпоративен данък от следващи авансовии годишни вноски за същия данък, считано от 1 януари на годината, следваща годината, за която корпоративния данък е надвнесен/чл.94, ал.2 от ЗКПО/.Такава възможност е предвидена и в чл.217, ал.2 от с.з..При наличие на надвнесен данъквърху разходите или корпоративенданък , същият може да се приспадне от дължимия данък върху разходите.
Съгласно чл.39 от ЗДДФЛ, когато в рамките на текущата данъчна година отпаднат основанията за облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ, доходите на физическите лица, включително ЕТ, за текущата данъчна година се облагат по общия ред на закона. В този случай приспадане на дължимите или внесените за цялата годинавноски за патентен данък е допустимо, по реда на чл.40 от ЗДДФЛ, единствено за лицето извършвало патентната дейност.
Предвид изложеното липсва правна възможност при коятоЕООД да извърши приспадане на задължението на ЕТ за патентен данъкот публичните си задължения.
Съгласно разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК писмените становища по приложението на данъчното и осигурителното законодателство ангажират приходната администрация, поради което за отговор се приемат писмени запитвания, съобразени с разпоредбата на чл.85 от ДОПК, а именно такива, съдържащи следните идентифициращи подателя данни – за юридически лица – наименование на лицето, ЕИК по БУЛСТАТ и адрес на управление.

Оценете статията

Вашият коментар